Emlak vergisi yapılandırmasında son bir haftaya girildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Emlak vergisi yapılandırmasında son bir haftaya girildi

Emlak vergisi yapılandırmasında son bir haftaya girildi
Emlak vergisi borçluları için geçtiğimiz aylarda yeni yapılandırma imkanı sunulmuştu. Mayıs 2021 döneminde TBMM’de kabul gören ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ ile emlak vergisi borçları için yapılandırmanın önü açıldı.

Tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında milyonlarca borçlu için yapılandırma fırsatı sunuldu.

Söz konusu yapılandırma dönemine son başvuru 31 Ağustos 2021 günü alınacak. Vergi mükellefleri, ilk ödemelerini Eylül 2021 döneminde gerçekleştirecek.

EMLAK VERGİLERİ DE DAHİL EDİLDİ

30 Nisan 2021 tarihinden önce yapılması zorunlu olduğu halde emlak vergisi bildirimi yapmayan veya eksik tahakkuk eden mükellefler de yapılandırmaya dahil edildi. Ayrıca geçmiş dönemlere ait vergi borcu olanlar da yapılandırmadan yararlanabilecek.

Emlak vergisi borçlularına gecikme faizi ve gecikme zammı yerine, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarı ödeme imkanı sunulacak.

Sunulan yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyenler vergi dairelerinin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi aracılığıyla kolay bir şekilde başvurularını iletebilecek.

TAKSİTLİ ÖDEME FIRSATI

Bu yapılandırma döneminde borcun peşin olarak ödenmesi seçeneğinin seçilmesi durumunda ödemenin ilk taksit Eylül 2021 veya ikinci taksit süresi olan Kasım 2021 döneminde yapılması gerekiyor. Peşin ödemelerde gecikme faizinin büyük bir bölümü siliniyor.

Taksitli ödeme seçeneğini tercih edenlere ise 6, 9, 12 ve18 taksit seçenekleri sunuluyor. Taksitli ödemeler iki ayda bir yapılıyor.

Emlak vergisi yapılandırmasında son bir haftaya girildi
Denizli Oto Ekspertiz