Emlak vergisinde yeni ödeme dönemi bugün başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncelİnşaat

Emlak vergisinde yeni ödeme dönemi bugün başladı

Emlak vergisinde yeni ödeme dönemi bugün başladı

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olanların ve muafiyet şartları dışında kalanların ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi, yılda iki eşit taksit halinde tahsil ediliyor.

Emlak vergisi 2021 yılı 2’nci taksit ödemeleri bugün itibarıyla başladı. Son ödeme günü ise 30 Kasım olarak belirlendi. Vergi mükellefleri, son ödeme gününü geçirdiği takdirde gecikme faizine maruz kalacak. Öte yandan online ortamda kolay bir şekilde vergi ödemesi yapılabiliyor.

YÜZDE 2 GECİKME CEZASI UYGULANIYOR

Türkiye sınırları içerisinde yer alan bina, arsa ve arazilerin emlak vergisi kapsamına girdiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak Vergisi, belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı bir vergidir. Mükellefler 2. taksit ödemelerini 30 Kasım’a kadar yapabilecekler. 2021 yılı emlak vergi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 4,55 oranında artırılmıştı. Ödeme yapılmadığı takdirde gecikme cezası aylık yüzde 2 olarak uygulanacak” şeklinde konuştu.

HANGİ MALİKLER VERGİ MÜKELLEFİ?

Emlak vergisi mükellefleri ve muafiyetler hakkında da bilgilendirmede bulunan Özelmacıklı, “Emlak vergisinin mükellefi bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya araziye malik gibi tasarruf edenlerdir. Bir bina veya araziye paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. El birliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar. Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıca gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır” ifadelerini kullandı.

Emlak vergisinde yeni ödeme dönemi bugün başladı
Denizli Oto Ekspertiz