Emlakçılıkta daha iyi hizmet verilmesi adına bazı talepler dile getiriliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Emlakçılıkta daha iyi hizmet verilmesi adına bazı talepler dile getiriliyor

Emlakçılıkta daha iyi hizmet verilmesi adına bazı talepler dile getiriliyor
Emlakçılık faaliyeti gösteren firmalara yönelik geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen yeni düzenlemeler ile sektörde köklü değişikliklere gidildi. Artık yetki belgesine sahip olmayanlar emlakçılık faaliyetinde bulunamıyor.

Taşınmaz ticareti kapsamında yetki belgesi alan emlak işletmelerinin bilgi ve belge erişimi konusunda bazı sıkıntılar yaşadığı belirtiliyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Pazarlamasına aracılık ettiğimiz taşınmazlarla ilgili inceleme ve araştırmalar yapmak, rayiç satış ile vergi değeri araştırmaları yapmak, ilgili kurumlardan bilgi ve belge temin edebilmek bizlerin taşınmaz ticaretine konu hizmetleri arasında yer alıyor. Lakin bu konuda emlak işletmeleri olarak büyük zorluklarla karşılaşıyoruz” diye konuştu.

“MÜŞTERİLERE DOĞRU BİLGİ VERMEK İSTİYORUZ”

Emlak işletmelerinin bazı verilere ulaşamadıklarına dikkat çeken Özelmacıklı, “Ülkemizde İmar Barışı kapsamında 133 bin 64 yapı için Yapı Kayıt Belgesi, 760 bin 158 bağımsız bölüm için Riskli Yapı Tespiti yapılmış. Lakin biz bu yapıların bile hangi yapılar olduğu bilgisine ulaşamıyoruz. Yetkilendirme sözleşmesi kapsamında taşınmazın tapu kaydı bilgilerinin incelenmesi, üzerinde herhangi bir takyidat olup olmadığı konularında değerleme firmalarında olduğu gibi online entegrasyonlara ihtiyacımız var. Belediyelerden ruhsat, iskan gibi belgelere erişerek müşterilere doğru bilgileri vermek istiyoruz. Lakin her aşamada zorluklarla karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYELERLE ENTEGRASYON SAĞLANMALI”

Yetki belgesi almış olan emlak işletmelerinin sorumlu emlak danışmanlarına tapu sicili ve belediyeler gibi kurumlar ile erişimlerin sağlanması gerektiğini belirten Özelmacıklı, “Örneğin bir taşınmazın rayiç bedelinin ne olduğunu biz de kolaylıkla öğrenebilmeliyiz. Ya da vergi borcu olup olmadığını sorgulayabilmeliyiz. Bu tüm sistemlere erişim imkanımızın olması aracılık işlemlerimizi daha güvenilir hale getirecektir. Bu konuda görev Ticaret Bakanlığına düşüyor” şeklinde konuştu.

Emlakçılıkta daha iyi hizmet verilmesi adına bazı talepler dile getiriliyor