En fazla konut satılan şehir olan İstanbul'da fiyatlar da artış gösterdi | intHaber.com
Emlakİnşaat

En fazla konut satılan şehir olan İstanbul’da fiyatlar da artış gösterdi

En fazla konut satılan şehir olan İstanbul'da fiyatlar da artış gösterdi

Konut dünyasında gözler yaz dönemine çevrildi. Sektörde geçen yıl olduğu gibi yüksek konut satış rakamları bekleniyor.

Ancak geçen yılın yaz döneminde konut fiyatlarında ciddi seviyelerde artışlar da görülmüştü. Bu sene konut yatırımı yapmaya hazırlanan yatırımcılara konut fiyatlarından iyi haberler gelmiyor. Fiyatlardaki yükseliş Türkiye genelinde devam ediyor.

Endeksa tarafından oluşturulan raporda, Nisan 2021 döneminde Türkiye genelinde geçen yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarındaki değişimler ele alındı.

Rapora göre, bu dönemde Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki artış yüzde 31.7 olarak görüldü. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare fiyatı 3 bin 113 TL, ortalama konut fiyatı ise 404 bin 690 TL olarak görüldü.

İSTANBUL’DA KONUT FİYATLARI NE OLDU?

Nisan 2021 döneminde en fazla konut satılan şehir olan İstanbul’da, fiyatlar yıllık bazda yüzde 23.4 oranında artış gösterdi. İstanbul’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 564 TL, ortalama konut fiyatı ise 520 bin TL olarak görüldü.

Başkent Ankara’da ise bu dönemde konut satış fiyatlarının yüzde 26.4 oranında arttığı görüldü. Ankara’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 385 TL, ortalama konut fiyatı 310 bin TL seviyesinde yer aldı.

İzmir’de Nisan 2021 döneminde konut satış fiyatları yıllık bazda yüzde 34.5 oranında değer kazandı. İzmir’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 128 TL, ortalama konut fiyatı 516 bin TL olarak görüldü.

EN YÜKSEK DEĞER ARTIŞLARI YAZLIK BÖLGELERDE

Son aylarda olduğu gibi Nisan ayında da konut satış fiyatlarının en fazla değer kazandığı bölgeler, Türkiye turizmi açısından önem taşıyan tatil bölgeleri oldu. Nisan ayında konut satış fiyatlarında en yüksek değer artışı sırasıyla Muğla, Aydın ve Antalya’da görüldü.

Muğla’da konut fiyat artışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62.9 oranında görüldü. Muğla’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 7 bin 771 TL, ortalama konut fiyatı 897 bin TL oldu. Aydın’da ise fiyat değişimi yıllık bazda yüzde 55.5 oranında görüldü. Aydın’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 169 TL, ortalama konut fiyatı 513 TL oldu.

Antalya’da konut fiyatları yüzde 48.8 oranında değer kazandı. Antalya’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 829 TL, ortalama konut fiyatı 435 bin TL olarak görüldü.

En fazla konut satılan şehir olan İstanbul'da fiyatlar da artış gösterdi