En güzel Dekoratif Duvar Kağıdı Örnek ve Modelleri | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dekorasyon

En güzel Dekoratif Duvar Kağıdı Örnek ve Modelleri

Dekoratif Duvar Kağıdı ile ilgili bilmeniz gereken bilgiler

Duvar dekorasyonunda yeni trend Duvar Posterleri. Duvar posterlerine dijital baskı duvar kağıdı ya da kişiye özel duvar kağıdı da denilmektedir. Duvar kağıtlarının fabrikasyon milyonlarca m2 üretimlerinden seçmekten ise, her yerde olan desen değil de size özel bir kaplama olması için duvar posterleri tercih edilir. Duvar dekorasyonunun önemli unsuru Duvar Posteri.

Duvarlarınızı süslemek için kullanılabilecek çeşitli doku ve malzemeler vardır. Duvar kağıdı buna harika bir örnektir. Günümüzde duvar kağıdını kullanmak çok yönlü olması nedeniyle popüler hale gelmiştir.Son zamanlarda, farklı malzemeler ve kaplamalar kullanılarak yapılan duvar kağıtları ortaya çıkmıştır. Hatta duvar kağıdı bugünün en iyi iç tasarım trendlerinden biri haline gelmiştir.

3D duvar kağıdı tanımlaması duvar kağıdının deseni, görünümü ile ilgilidir. 3D efekti verilmiş desen ya da objeler içerir ve  2 boyutludur. Dijital baskılı, yüksek çözünürlüklü anlamında ifade edilir

3 boyutlu duvar kağıdı üretimi için kullanılan materyallerden premium olan kalın materyal esnemiyor, baloncuk bırakmıyor ve kolayca uygulanabiliyor. Normal materyal seçip dilediğiniz duvar resmini tutkalıyla birlikte standart duvar kağıdı olarak da alabilir ve uygulamasını yine kolayca yapabilirsiniz. Premium ve normal materyal duvar kağıtlarının baskılarında görsel olarak bir fark olmamakla birlikte, materyalin kalitesi özellikle uygulama kolaylığına etki etmektedir.

Yıllarca duvarınızda aynı şekilde bozulmadan ve solmadan duracak olan materyaller, folyo veya vinil materyal ile kıyaslandığında çok daha kolay bir şekilde uygulanabilmektedir ve asla baloncuk oluşturmamaktadır. Ayrıca hava şartlarından da etkilenmemektedir.

3 boyutlu duvar kağıtları tamamen kişiye özel olarak, müşterilerin belirlemiş olduğu ebatlarda üretilmektedir.

3D Duvar kağıdı, duvar resmi ve kanvas tablo modeller HP’nin latex baskı teknolojisiyle, su bazlı olan mürekkepler kullanılarak üretilmektedir. Sağlığa zararlı olan solvent veya kimyasal mürekkepler kullanılmamaktadır.

Kanvas tablo modeller 1. sınıf kalitede canvas tuval kumaşı üzerine su bazlı mürekkep kullanılarak hazırlanmaktadır.

Manzara resimli, dünya haritası, ofis iş yeri, kafe ve restoran duvar kağıdı, duvar posteri ve kanvas tablo modeller baskı sonuçları yüksek çözünürlüklü fotoğraf kalitesinde olmaktadır.

İç Mekan ve Renkler

Yaşamımızın büyük bir kısmını kapalı alanlarda geçirdiğimizi düşünürsek iç mekanlarda kullanılan renklerin önemi ve bizlerde yarattığı etkileri önem kazanmakta.
Renk, çevremizle kurduğumuz ilişkinin belirlenmesinde en önemli faktörlerden biridir. Diğer herhangi bir unsurdan daha başarılı olarak renk, monoton ve basit bir mekanı canlı bir mekan haline dönüştürebilir


Bir odanın içindeki boyanın, duvar kağıdının, döşemenin, halının ve ve diğer malzemelerin renkleri, bir binanın iskeletini veya çatısını örten giysiler gibidir. Tıpkı insanın üzerine giydiği giysilerin tenini, kaslarını ve kemiklerini örtmesi gibi…

Bir mekanın boyanmasından önce sormamız gereken sorular şunlardır:

Söz konusu mekanda ne gibi aktiviteler yapılacak? 
Ne kadar ışık alıyor? Temelde aydınlık bir yer mi, yoksa karanlık mı? 
Ne gibi doğal renkler var? Mekanda ahşap, tuğla veya taş unsurları inceleyin. 
Dikkat çekici ve canlı bir yer mi istiyorsunuz, yoksa sakin ve durgun mu? 
Bu mekanda temelde soğuk bir atmosfer mi istiyorsunuz, yoksa sıcak mı? 
Yüksek bir tavan mı var, yoksa alçak mı? 
Bu mekanı büyütmek mi istersiniz, yoksa daha küçük görünmesini mi? 
Mekanın temel şekli nasıl? Dar ve uzun mu, yoksa geniş ve kısa mı?

Salon ve oturma odası
Salon ve oturma odasının rengi ortamda mevcut doğal renklere göre seçilmelidir. Yerler, şömine, tuğla veya taş işleri başlangıç noktası olarak görülmeli, koyu ve açık gölgeli renkler arasında sert kontrastlara yer verilmemelidir. Çünkü, kontrast renkler dikkat çeker. Ancak bu odanın amacı ise, dikkatinizin dağılmamasını gerektiren kitap okuma, müzik dinleme, sohbet etme ve dinlenme gibi aktivitelerin yapılabilmesidir.


Perde ve jaluzi seçerken, kullanacağınız duvarın rengiyle hafifçe kontrast oluşturacak bir renk seçmenizi tavsiye ederiz. Genel kural olarak, oturma gurubu koltukları, halılar ve sandalya döşemeleri duvar renginin koyu bir gölgesi gibi olmalıdır. 


Salon ve oturma odası için temel olan, renklerin keskin zıtlıklar oluşturmadan karıştırılmasıdır. Etkili vurgular için, vazo, abajur ve çiçek gibi odadaki diğer unsurların renklerini değerlendirin.
     


Yemek odası
Yemek odası duvarlarında açıktan ortaya doğru değişen renklere yer vermek, mutlu, sıcak ve davet edici bir atmosfer yaratır. Bunun için, doğal, meyve renklerini andıran renkleri tavsiye ederiz. Mümkün olduğunca soluk yeşil, ve sarı gibi soluk renklerden uzak durmalısınız. Çünkü bu renkler hastalığı ve rahatsızlığı hatırlatır.


Kontrast renkler, masa örtüsü veya peçete gibi küçük unsurlarda kullanılabilir. Genel olarak, yemekteki renklerin net bir şekilde görünümüne yetecek kadar ışıklandırma olmasına dikkat edin.
     


Mutfak
Mutfak nadiren dinlenilecek bir yerdir. Bu sebeple, hareket artırıcı renkleri hedefleyerek, renk kataloğunun sıcak renkler kısmında seçiminizi yapın. Bu renkler dikkatli ve hazır olma duygusunu, yaratıcılığı destekler.

Tezgah için kontrast renkler kullanılabilir; bu oradaki ışık yansımasını artıracaktır. Daha koyu gölgeli renklerin seçildiği bölümler için kuvvetli ve net bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Kullandığınız bütün havlular, porselen takımlar, tavalar ve diğer mutfak eşyaları, odadaki temel renge bağlı bir vurgu yaratmak için bir fırsattır.


     
Yatak odası
Burası, rahatlık ve sükunetin olması gerektiği yerdir. Bu yüzden sert kontrastların, ağır renklerin yerine yumuşak renkleri tercih etmelisiniz. İklimi de göz önünde tutmalısınız. Soğuk ülkelerde, sıcak renkler kullanılmalı, sıcak ülkelerde ise mavi grubu gibi sağlık ve serinletici renklere yer verilmelidir.


  
Çocuk odası
Ortaokul çağına gelmemeiş çocuklar için, berrak ve parlak bir ortam yaratması bakımından kırmızı, turuncu ve sarı bazlı renkler tercih edilmelidir. Ortaokul çağı ve üzerindeki çocuklar içinse, yeşil ve mavi bazlı renklerin açık tonları daha uygundur. Koyu renklerden kaçınılmalıdır, ayrıca okurken gözü yormayacak bir aydınlatma olmasına da dikkat edilmelidir.
   

Banyo
Banyolar genelde küçük yerlerdir. Bu yüzden, duvarlar için hacim genişletici, açık ile orta arası renklere yer vermenizi tavsiye ederiz. Fayanslar, küvet, lavabo ve tuvalet sabit unsurlardır. Bu sebeple başlangıç noktası da bu elemanlar olacaktır. Beyaz ve kırık beyaz banyo için uygun renklerdir, çünkü bunlar temizliği ve sağlığı çağrıştırır. 

 Diğer uygun renkler arasında mavi, turkuvaz, mavi-yeşil, akuamarin veya yeşil tonlardaki açıktan ortaya değişen renkler sayılabilir. Bu renkler, doğal elementleri temsil eder. Akla su, canlılık ve geniş hacimi getirir. Havlular, diş fırçaları, saç kurutma makinası gibi eşyalar, genel renk gurubunuza uygun kontrast renkler kullanmanıza yardımcı olur. 

Ortak kullanılan odalar

 Bu mekanı ortak olarak kullanacakların amacına bağlı olarak en uygun ortak renk saptanmalıdır. Ortak kullanılan odalarda, kuvvetli ve çarpıcı bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, seçiminizi koyu ve canlı renklerden yana yapmalısınız. Sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için, gül rengi, şeftali, limon, leylak, ve pembe gibi renklere ve onların tonlarına yönelmelisiniz.

3 Boyutlu Duvar Kağıdı Nedir?

Duvara kaplanan kağıt malzemelerde uzunluk ve genişlik mevcut, peki derinlik nerede?

Aslında burada gerçek bir boyuttan bahsetmek mümkün değil. Çeşitli efektler ya da perspektif etki ile hazırlanmış fotoğraf ya da özel çalışmalar ile hazırlanmış duvar posterlerine 3 Boyutlu Duvar Kağıdı denilebiliyor.

Peki poster nasıl üç boyutlu olur?

Tamamen göz aldanması ve kelime oyunu ile 🙂

Tabi bilgisayar ve telefon arka plan resimlerine de duvar kağıdı dendiği için ve onların animasyonlularına 3d ismi kullanılıyor ve bizim duvar kağıtlarımız (evin duvarına yapıştırılan) ile isimleri karışıyor.

Standart Poster Kağıdı (kandırılmayın)

Duvar posteri satılan hemen her web sitesinde kalite seçeneği olarak sunulan “standart poster kağıdı” nedir, bu kağıdın standart olmasını kim belirlemiştir?

Blue-back de denilen bu kağıt standart poster kağıdı değildir. Gerçek amacı sokaklarda gördüğünüz bilbord reklam panolarına 8-10 günlüğüne reklam afişi uygulamak için üretilmiş bir kağıt türüdür. Bu kağıdı arka yüzü renginden tanıyabilirsiniz. Arka kısımları mavi renktedir.

Piyasada bulabileceğiniz en ucuz kağıt çeşididir. Oldukça dayanıksız ve kısa ömürlüdür ve en önemlisi uygulaması çok zordur.

Yapıştırıcı tutkalı sürdüğünüzde gevşer buruşur ve kolayca yırtılır.

3D duvar posteri kalitesini nasıl anlarım?

Bir çok web sitesinde oldukça farklı dijital baskı fiyatları var.

Herşeyden önce bu malzemeler evinizin içerisinde, yatak odanızda ve çocukların olduğu ortamlarda kullanılıyor. İçmekan baskı makineleri ile solventsiz olarak üretilmeleri gerekiyor. Ucuz bir posterin solventli tabelacı makinesi ile üretildiğini tahmin etmek zor değil. Peki ya kalitesizliğini gizlemek için fiyatı yüksek tutuyor ise?

Satın aldığınız baskı kokuyor ise (zaten çok kötü bir koku hemen anlarsınız) derhal iade edin. Evinize sokmayın zehirlenmeyin. 

Aslen tabela bilbord gibi sokakta kullanılacak baskıları üretmek için yapılmış zehirli makineler ile üretim yapanlardan bu tip malzemeleri satın almayınız. İyi araştırıp soruşturunuz çünki artık fiyatları da ucuz değil. Kalitesizliğini anlamayın diye dürüst üretim yapan firmalar ile hemen hemen aynı fiyatlara satıyorlar.

Ne yapabilirsiniz?

Satın alırken, üründe koku var ise iade edeceğinizi baştan belirtiniz. Bakalım ürününe güvenip size yollayacak mı?

Yolluyorsa ve üründe koku yok ise sorun yok.

Arkası mavi renkli kağıtları kabul etmeyiniz. 

Bu kağıt da dış mekan malzemesidir ve sağlıksızdır.

Kısaca 

ARKASI MAVİ OLAN KAĞIDA BASKILARI,

KOKU OLAN BASKILARI 

DERHAL İADE EDİN.

Ya da bunlarla uğraşmayın, posterinizi ehlinden alın.

Poster uygulama ve tutkal hazırlama hakkında bilgiler.

  • Uygulanacak yüzey pürüzsüz olmalıdır.
  • Odanızdaki kapı ve pencereler kapatılarak, hava sirkülasyonu önlenmelidir.
  • Tutkal hazırlama işleminde toz tutkal boza kıvamında olana dek, çorba yapar gibi su ile karıştırılarak hazırlanır. (Aksi takdirde topaklanma olur.) Hazırlanan tutkal uygulama öncesi 3-4 dakika kadar bekletilir. 
  • Fırça ya da rulo yardımı ile kağıdın arkasına sürülerek duvara yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. (Non-woven kağıtlarda tutkal duvara da sürülebilir.)
  • Tutkal sürülürken kuru alan kalmayacak şekilde, özellikle kenar bölgelere dikkat edilerek sürülmelidir.
  • 3D duvar kağıdı parçalarını duvara yapıştırırken bir parçanın diğer parçanın üzerine 15 mm kadar bindirilmesi gerekir.
  • Yapıştırdıktan sonra hava kabarcığı kaldıysa nemli bir bez yardımı ile ya da ragle ile havayı dışarı doğru atarak düzleştirebilirsiniz.

Bir Duvar Kağıdını Nasıl Temizlenir?

Birçok insan duvar kağıdının temizlenemeyeceğini düşünmektedir. Bunu duvar kağıdı tercih etmemek için bir sebep olarak kullanır. Aslında duvar kağıdını temizlemek çok basittir. Sadece sıvı deterjan, ılık su ve bir sünger kullanmanız yeterlidir. Hepsi bu kadar! Artık, duvar kağıtlarının, evinizde güzel bir değişiklik için harika bir seçenek olduğunu biliyorsunuz.