Esenyurt Belediyesi, yarım kalan inşaatlar için çalışma başlattı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Esenyurt Belediyesi, yarım kalan inşaatlar için çalışma başlattı

Esenyurt Belediyesi, yarım kalan inşaatlar için çalışma başlattı.

İstanbul’da konut piyasasının son yıllarda büyük hareketlilik gösterdiği ilçe olan Esenyurt’ta aynı zamanda yeni inşaat projeleri de bir bir yükseliyor.

İlçede geçmiş dönemlerden bu yana yarım kalan inşaat sorunu da bulunuyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, Esenyurt Belediyesi’nin ilçede müteahhitlerin yarım bıraktığı projeleri tamamlamak adına bir çalışma başlattığı bildirildi.

Belediyesinin Temmuz ayı meclis toplantısında konuşan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, yarım kalan inşaatlar nedeniyle vatandaşın mağdur olduğuna dikkat çekerek, “Yarım kalan, bırakıp kaçan müteahhitlerin bıraktığı inşaatları kar beklemeksizin, çok düşük karlarla organizasyon yapıp bunları kentsel dönüşüm alanında değerlendirebiliriz. Aralarında birçok deprem riski olan bina da var. Bazı yerlerde toplu olarak belediyenin garantörlüğünde yapılmasını isteyen siteler var. Bu işlemlerin yapılabilmesi için finansman ihtiyacı var. Zaten Derman Şirketi kabul edilirken de bunun için kabul edilmişti” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE ŞİRKETİ GARANTÖR OLACAK

Vatandaşların geçmişte yaşadığı sorunlar nedeniyle müteahhitlerle çalışma konusunda endişeli olduğunu belirten Başkan Bozkurt, “Herkes biliyor ki Esenyurt’ta birçok imar yolsuzluğu ve bırakıp kaçan dolandırıcılar oldu. Bu dolandırıcılıklardan korktukları için vatandaşlar sitelerini müteahhitlere veremiyorlar. ‘Biz bunu verirsek bunlar da bunu bırakıp kaçar mı, bizleri zarara uğratır mı, dairemizden olur muyuz’ diye endişe duyuyorlar. Dolayısıyla belediyenin garantörlüğünde bu işin yapılmasını istiyorlar” diye konuştu.

İnşaatların garantörlüğünü şirket aracılığıyla yapılabileceğini aktaran Bozkurt, “O sebeple Derman Şirketi üzerinden gelen talepleri değerlendirmek üzere bu çalışmayı yürüteceğiz” diye konuştu.

Öte yandan söz konusu çalışma nedeniyle Derman Şirketi’nin sermayesinin artırılmasına yönelik başkanlık teklifi hazırlandığı belirtildi. Bu teklifin Perşembe günü düzenlenecek ikinci oturum toplantısında oylanacağı bildirildi.

Esenyurt Belediyesi, yarım kalan inşaatlar için çalışma başlattı.