Euro am Sonntag'ın haberine göre Almanya'da yaşayan Türkler tedirgin! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

Euro am Sonntag’ın haberine göre Almanya’da yaşayan Türkler tedirgin!

Türkler tedirgin
Türkler tedirgin

Dünyanın 110 ülkesindeki vergi daireleri, Almanya’da yaşayan veya Alman vatandaşlığını almış eski uyruklarının banka hesapları ve depolarıyla ilgili bütün bilgileri 30 Eylül’de Alman maliyesine bildirecek. 

Artı49’un haberine göre; bu otomatik ve karşılıklı bilgi alışverişi (Automatischer Informationsaustausch-AIA) bünyesinde Türkiye ilk kez yer alacak. Dolayısıyla Alman maliyesine Türkiye’den büyük bir bilgi aktarımı gerçekleşecek. Uzmanlara göre, özellikle eski Türk yeni Alman vatandaşlarını bu alanda “büyük sürprizler” bekliyor. Ankara’nın Almanya’da yaşayan “milyonlarca yurttaş ve soydaşını” ilgilendiren bir konudaki sessizliği ise dikkat çekiyor.

TÜRKİYE KÖKENLİ TOPLUM ŞAŞKIN

Federal Almanya’nın hafta sonunda yayımlanan haftalık finans dergilerinden “Euro am Sonntag”ın yeni sayısında yarım sütunluk bir haberde Almanya’daki Türkiye kökenli topluluğun büyük bir hareketlenme yaşayabileceğine işaret edildi. Elektronik yolla aktarılacak bu bilgilerin çok kapsamlı olacağı belirtildi. 

Buna göre, finans kuruluşları, mesela Türkiye’deki bankalar, bundan böyle AIA çerçevesinde yabancı müşterilerinin kişisel bilgilerini ve hesaplarıyla depolarının yıl sonu nihai bakiyelerini, faiz ve kâr payı gelirlerini, değerli kağıtlarla yaptığı alışverilerden doğan kazançlarını Almanya’ya bildirmek zorunda. Resmi rakamlara göre 2.8 milyon, tahminlere göre 3 milyonu aşkın Türkiye kökenlinin yaşadığı Almanya’da, bu topluluğun Türkiye’de çeşitli düzeylerde mal varlıkları ve ticari işlemleri, farklı kaynaklardan gelirleri olduğu, ancak bunları da Alman vergi sistemine bildirmediği, dolayısıyla vergilendirmediği herkesin bildiği bir sır olarak yıllardır masada duruyordu.

KENDİNİ İHBAR KURTULUŞ MU? 

Küçük haberde bazı vergi uzmanlarının Almanya’daki Türkiye kökenli toplum bünyesinde hararetli bir “kendini ihbar dalgası” yaşanabileceği yolundaki yorumlarına da yer verildi. Söz konusu alanda Türkiye kökenli ve Almanya’da yaşayan milyonlarca insanın, Türkiye kaynaklı şu veya bu biçimde vergilenmemiş yüksek tutarda bir getiri sahibi olduğu, bu vergilenmemiş gelirlerin 30 Eylül’den sonraki bilgi aktarımıyla ortaya döküleceği belirtiliyor. Böyle bir durumda da, Alman vergi dairelerinin bu gelirlerin vergilerini Almanya’daki Türkiye kökenlilerden veya Türkiye kökenli Alman vatandaşlarından sonradan talep etme hakkı doğuyor. 

Bazı uzmanlar, AIA verilerinin Ankara’dan Berlin’e iletilmediği sürece bu alışverişe konu olabilecek Türklerin Almanya’daki vergi dairelerine kendilerini ihbar ederek muhtemel bir cezai takibattan kurtulabileceklerini hatırlattılar. 
Bu arada, Ankara’nın bu bilgileri iletmesi ve Almanya Türklerine art arda Alman vergi dairelerinden çağrılar gelmesi halinde, AKP’nin bu ülkedeki kitle tabanının çok büyük bir hızla eriyeceği yorumları da yapıldı. 

Denizli Oto Ekspertiz