Eylül ayı satışlarında yaşanan artış sektörde heyecan doğurdu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Eylül ayı satışlarında yaşanan artış sektörde heyecan doğurdu

Eylül ayı satışlarında yaşanan artış sektörde heyecan doğurdu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Eylül 2021 dönemi konut satış verilerine göre, bu dönemde satışlar yıllık bazda yüzde 7.6 oranında artarak 147 bin 143 adet oldu.

Satış rakamlarını değerlendiren sektör temsilcileri, yeni bir düşük faizli konut kredisi kampanyası ile satışların daha da hareketlenebileceğini ifade ediyor.

“FAİZ ORANI YÜZDE 0.99’A İNMELİ”

Eylül dönemi satış rakamlarını değerlendiren Akkuş Group Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, satışların yüzde 7.6 oranında artmasının sevindirici bir haber olduğunu belirterek, “Ancak geçmişte olduğu gibi yine dönem dönem destek kampanyaları düzenlense sektör daha da hareketlenecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Mevcut şartlarda maliyetler sürekli artarken ve kredi faiz oranları yüksek seyretmeye devam ederken, müteahhitler yeni projelerini bekletmek zorunda kalıyor. Mevcut rakamlar yatırımcının harekete geçmesini engelliyor. Biz müteahhitlerin mevcut gündemi artan maliyetler. Demir fiyatları yurtdışında yükseldikçe bizde de yükseliyor. Ancak demir ithalatı, hurda alımı serbest bırakılırsa demir fiyatlarında düşüş olabilir. Özetle, satışların artması için kredi faiz oranlarında düzenleme yapılmalı, faiz yüzde 0,99’a inmeli. Bu sektörde maliyetler, döviz ve faiz çok kritik unsurlar, bu unutulmamalı ve alınacak tüm tedbirler bu yönde olmalı” ifadelerini kullandı.

“KAMPANYALAR İLE YUKARI DOĞRU HAREKET SÜREKLİ HALE GELECEKTİR”

Eylül ayında yaşanan artışı, ‘müteahhitlerin uzun zamandır görmek istediği bir ivme’ olarak nitelendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Bu rakamı ‘vatandaş yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih etti, alımlar artışa geçme trendine girdi’ şeklinde yorumlamak mümkün. Gayrimenkul piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmelerin bertaraf edilmesi, sektöre verilen destek kampanyalarının tekrar düzenlenmesine bağlıdır. Satışları artıracak kampanyalar ve kredi faiz oranlarının düşürülmesi iç piyasadaki bu yukarı doğru hareketi sürekli hale getirecektir. Özellikle son dönemde yaşanan döviz artışı ve olağanüstü piyasa şartları yatırımcıyı beklemede kalmaya itiyor. Döviz mevduatı olan vatandaş parasını tuttu, projelerdeki konut fiyatlarının azalmasını bekliyor. Yüksek faiz politikası, ipotekli konut satışlarında gerilemeye neden oluyor. Satışlardaki sıkıntıyı aşmak için birtakım teşviklerin de devreye alınması gerekiyor. Temennimiz, sektördeki talebin normal haline dönmesidir” şeklinde konuştu.

Eylül ayı satışlarında yaşanan artış sektörde heyecan doğurdu