Eylül ayında Türkiye genelinde konut fiyatları artışını sürdürdü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Eylül ayında Türkiye genelinde konut fiyatları artışını sürdürdü

Eylül ayında Türkiye genelinde konut fiyatları artışını sürdürdü

Türkiye genelinde son dönemlerde görülen konut fiyatlarındaki artış ivmesi, Eylül 2021 döneminde de sürdü. Fiyatlarda geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 30 artış belirlendi.

Endeksa tarafından oluşturulan rapora göre, Eylül ayı sonu itibarıyla Türkiye’deki konut fiyatlarında yıllık değer artışı, yüzde 30 seviyesinde görüldü.

Bu dönemde Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 483 TL, ortalama konut fiyatı 452 bin 790 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresini gösteren amortisman süresi ise ortalama 20 yıl olarak belirlendi.

İSTANBUL’DA YÜZDE 27 ARTIŞ

Söz konusu rapora göre, İstanbul’da Eylül ayı sonu itibarıyla konut fiyat artışı yüzde 27 olarak belirlendi. İstanbul’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 146 TL, ortalama ev fiyatı 567 bin 525 TL olarak görüldü.

Ankara’da bu dönemde konut fiyat artışı yıllık bazda yüzde 24 oranında görüldü. Başkentte ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 630 TL, ortalama konut fiyatı 330 bin 330 TL olarak belirlendi.

İzmir’de ise konut fiyatlarında yıllık bazda yüzde 32 oranında artış saptandı. İzmir genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 637 TL, ortalama konut fiyatı 553 bin 875 TL olarak görüldü.

EN YÜKSEK ARTIŞ AYDIN’DA

Endeksa raporuna göre, Eylül ayı sonu itibarıyla konut fiyatlarında yıllık değer artışı en yüksek olan şehirler sırasıyla Aydın, Muğla ve Balıkesir olarak görüldü.

Aydın’da konut değer artışı yüzde 59 olarak belirlendi. Kentte ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 156 TL, ortalama konut fiyatı 666 bin 366 TL olarak görüldü.

Bu dönemde Muğla’da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 55 oranında artarken Balıkesir’de yüzde 45 oranında artış kaydedildi.

Eylül ayında Türkiye genelinde konut fiyatları artışını sürdürdü