Eylül ayının yaklaşmasıyla kiralık konut fiyatlarında artış hızlandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Eylül ayının yaklaşmasıyla kiralık konut fiyatlarında artış hızlandı

Eylül ayının yaklaşmasıyla kiralık konut fiyatlarında artış hızlandı
Eylül ayı, geçmiş yıllarda hem okulların açılması hem de tayin döneminin olması bakımından kiralık konut piyasasının hareketli olduğu dönem olarak görülüyordu.

Bu yıl ise geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitimin uygulandığı üniversiteler açılışa hazırlanıyor. Bu durumun birçok şehrin kiralık konut piyasasında fiyat artışlarına yol açtığı belirtiliyor.

Endeksa tarafından oluşturulan rapora göre, üniversite öğrenci nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde konut kiraları yıllık bazda yüzde 5 ile yüzde 28 arasında artış gösterdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre konut kiralarının en yüksek oranda Adana ve Tekirdağ şehirlerinde arttığı görüldü. Bu şehirlerde kiralar yıllık bazda yüzde 28, geçen aya göre yüzde 2 oranında arttı.

EN FAZLA ARTIŞIN OLDUĞU ŞEHİRLER

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, okulların açılış hazırlıklarına başladığını ve üniversite öğrencilerinin de kiralık konut aradığını belirterek, “Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, Trabzon, Aydın, Konya, Adana, Edirne, Muğla, Sakarya gibi illerde Endeksa verilerine göre yıllık kira artış oranı yüzde 5 ile yüzde 28 arasında artış gösterdi. Kiraların en çok artış gösterdiği iller ise Adana ve Tekirdağ oldu. Adana ve Tekirdağ’da kiralar son bir yılda yüzde 28, son 1 ayda ise yüzde 2 artış gösterdi. Adana’da ortalama metrekare kira 11,81 TL, ortalama kira bin 311 TL. Tekirdağ’da ise ortalama metrekare kira 10,97 TL, ortalama kira bin 174 TL” ifadelerini kullandı.

Adana ve Tekirdağ’dan sonra kiraların en çok Samsun, Isparta ve İstanbul’da arttığı görüldü. Samsun’da ortalama metrekare kira 10,87 TL ortalama kira 1185 TL, Isparta’da ortalama metrekare kira 12,37 TL, ortalama kira 990 TL, İstanbul’da ortalama metrekare kira 19,71 TL, ortalama kira 1892 TL olarak görüldü.

Eylül ayının yaklaşmasıyla kiralık konut fiyatlarında artış hızlandı