Fahrettin Koca Kim?/ Fahrettin Koca'nın dünü ve Bugünü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Biyografi

Fahrettin Koca Kim?/ Fahrettin Koca’nın dünü ve Bugünü

Fahrettin Koca Kim?/ Fahrettin Koca'nın dünü ve Bugünü
Fahrettin Koca Kim?/ Fahrettin Koca'nın dünü ve Bugünü

FAHRETTİN KOCA BİYOGRAFİSİ – Fahrettin Koca’nın dünü ve Bugünü

9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı.

Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı’nın’ (TESA) Kurucu Başkanı olan Dr. Fahrettin Koca, vakıf aracılığı ile 1997 yılında Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi‘ni kurdu. Fahrettin Koca, 1997 yılından beri bu görevde bulunuyordu.

Fahrettin Koca Kim?/ Fahrettin Koca’nın dünü ve Bugünü

Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965 tarihinde Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Konya’da okuduktan sonra liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okuyup mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında pratisyen hekim olarak mezun oldu. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda 1995 yılında tamamlayarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Fahrettin Koca, çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu. Kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sağlık kurumlarında Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştirdi.

Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi‘nin kurucusudur.

Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüten Fahrettin Koca’nın, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunuyor.

Fahrettin Koca, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığını, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığını yürütüyor.

Fahrettin Koca, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin de doktoru olarak da biliniyor.

İngilizce bilen Fahrettin Koca, Hale Koca ile evli ve dört çocuk babasıdır.

9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsle ilgili acil durum ilan etmeden önce koronavirüs salgınına yönelik ilk adım Sağlık Bakanlığı tarafından 10 Ocak 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu‘nun oluşturulmasıyla atıldı.

Fahrettin Koca’nın Özel Hayatı

Evli ve dört çocuk babası olan Fahrettin Koca son günlerde küresel salgın olan koronavirüs nedeniyle ülkemizde en çok takip ve merak edilen kişi haline gelmiştir.

Gazetecilere verdiği sakin ve saygılı duruşu, hastalarına verdiği değer ve görevinde göstermiş olduğu titizlikle Türk halkının kısa zamanda sevgisini ve saygısını kazanan Fahrettin Koca hakkında babasının vermiş olduğu röportajda da anlaşılmaktadır.

Babası Hasan Bey

Babası Hasan Bey oğlu hakkında, her zaman başarılı, merhametli, disiplinli ve temiz olduğunu söyleyerek oğlunun hiçbir zaman insanlara kıyamadığından söz etti. Oğlum haksızlığı hiç sevmez ve her zaman başarılı bir çocuktu. Elinden geldiğince her şeyin iyisini yapar ve herkese yaralı olur.

6 çocuğum var ve en büyükleri Fahrettin’dir diyen baba Hasan, çocuklarını mahallede bakkallık yaparak okuttuğunu ve elhamdülillah hepsinin de başarılı olduklarını söyledi.

Fahrettin Koca ve ailesi

Hale Koca ile evli olan Bakan Koca eşi ve küçük oğluyla beraber Ankara’da yaşamaktadır.