Faiz indiriminden sonra satışların artabileceği belirtiliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomiİnşaat

Faiz indiriminden sonra satışların artabileceği belirtiliyor

Faiz indiriminden sonra satışların artabileceği belirtiliyor

Kamu bankaları tarafından dün açıklanan ve bugün resmen uygulanan konut kredisi faiz indirimi ile konut sektöründe beklenen canlanmanın yaşanabileceği belirtiliyor. Kamu bankaları tarafından tutarı 1 milyon TL’nin altında olan konut kredileri için yüzde 1.29 faiz oranı, tutarı 1 milyon TL’den fazla olan konut kredileri için yüzde 1.34 faiz oranı uygulanmaya başlandı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, faiz indirim kararını değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, vatandaşların kredi faizine karşı çok duyarlı olduğunu, faiz indirim kararı bekleyenlerin alım yapacağını dile getirdi.

“FİRMALAR DA AVANTAJ SUNACAK”

Konut kredilerinde faiz indiriminin yanı sıra üretici firmaların da sağlayacağı ek avantajlar olacağına dikkat çeken KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Bir yandan kamu bankasının avantajı olacak. Diğer yandan firmalar da kendi içinde destekler adımlar atacak. Böylece hibrit bir modelle konut satışları artacak” diye konuştu.

Faiz kadar dolardaki yükselişin de konut piyasasını etkileyeceğini belirten Elmas, “Yastık altı birikimi olanlar, dolarda, altında ya da mevduatta olanlar bu dönemde faiz avantajını da kullanarak konuta yönelecek. Hatta faiz İndirimi gelmeden dolardaki artış sonrası bunun sinyallerini almaya başladık. Geçen hafta sonu satış ofislerinde böyle bir hareketlilik oluştu” ifadelerini kullandı.

“YÜZDE 0.80’E KADAR DÜŞEBİLİR”

Faiz indiriminin birinci el konutlarına yansıması adına özel bir kampanyanın gerektiğini belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Geçen sene olduğu gibi kamu bankaları ve Emlak Konut önderliğinde ve sadece birinci el konutları kapsayan faiz kampanyası, ekonominin dinamosu olan gayrimenkul sektörü için yeni bir can suyu olacaktır. Arzu ettiğimiz kampanya faizinin, geçen seneki gibi yüzde 0.64 seviyelerinde olmasını beklemiyoruz. Ama aylık bazda yüzde 0.99’un altında olması ve kampanya süresinin ise en az bir yıl olmasının süreklilik açısından daha verimli olacağını düşünüyoruz. Faizin yüzde 1’in altına inmesiyle birçok Inşaat firması da bu girişime olumlu destek verecektir. Firmaların da bir miktar faizi sübvanse etmesiyle oran yüzde 0.80’e kadar düşebilir” şeklinde konuştu.

Faiz indiriminden sonra satışların artabileceği belirtiliyor