Faiz indirimlerinden sonra konut kredilerinde yeni bir rekor daha saptandı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Faiz indirimlerinden sonra konut kredilerinde yeni bir rekor daha saptandı.

Türkiye Finans Bankası
Türkiye Finans Bankası

Haziran ayının başından itibaren kamu bankaları tarafından sunulan tarihi konut kredisi kampanyası, geçtiğimiz ay konut dünyasında birçok rekorun kırılmasını sağladı.

Bu dönemde aylık bazda en fazla konut satışı ve yine aylık bazda en fazla ipotekli konut satışı yapıldı. Haziran ayında konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 209.7 oranında artarak 190 bin 012 olarak kaydedilmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 1 Haziran-10 Temmuz itibarıyla konut kredi bakiyesinde 35 milyar TL’lik artışla tüm zamanların en yüksek artışı görüldü. 10 Temmuz itibarıyla konut kredisi bakiyesi, 246 milyar 288 milyon liraya ulaştı.

Konut kredisi bakiyesinde daha önce en yüksek artışın gerçekleştiği dönem, 27.6 milyar TL artışla 2017 yılında olmuştu. Öte yandan bu yılın ilk çeyreğinde konut kredileri 12.3 milyar liralık yükselişle 211 milyar liraya ulaştı.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Konut kredisi kullanımı Haziran ayında olduğu gibi Temmuz ayında da tüm canlılığı ile sürüyor. Sektör temsilcileri, bu ay için de satışlarda rekor olabileceği konusunda görüş bildiriyor.

Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları tarafından sıfır konutta geçerli yüzde 0.64, ikinci el konutta geçerli yüzde 0.74 faiz oranlarıyla 1 yıl ertelemeli ve 15 yıla varan vade seçenekleriyle konut kredisi sunuluyor.

Özel bankalar arasında Kuveyt Türk Bankası tarafından 10 yıl vadeli yüzde 0.82 faiz oranlı konut kredisi sunuluyor. Türkiye Finans Bankası‘nda ise yüzde 0.87 faiz oranlı 10 yıl vadeli konut kredisi sunuluyor.

Yapı Kredi Bankası’nda yüzde 0.89, Garanti BBVA’da yüzde 0.91, ING Bank’ta yüzde 0.91, QNB Finansbank’ta yüzde 0.99 faiz oranlı ve 10 yıl vadeli konut kredisi sunuluyor.