Fatih ve Esenyurt'ta yabancılar için önemli bir karar alındı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Fatih ve Esenyurt’ta yabancılar için önemli bir karar alındı

Fatih ve Esenyurt'ta yabancılar için önemli bir karar alındı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul’un Esenyurt ve Fatih ilçelerinde yabancıların ikametlerine yönelik önemli bir karar aldı.

Alınan karara göre, İstanbul’un iki önemli ilçesinde yabancıların ikamet izni amacıyla yapılan ilk başvurularının 15 Ocak’tan itibaren kabul edilmeyeceği bildirildi. Bu kararda yatırım amaçlı kısa dönem ikamet izin talepleri ile üniversitelerde kayıtlı öğrenciler muaf tutuldu.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabında yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Fatih ilçesi için 6458 sayılı Kanunun 31’inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi (yatırım amaçlı) kapsamındaki kısa dönem ikamet izni talepleri ile Fatih ilçesindeki üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin öğrenci ikamet izni talepleri hariç olmak üzere, Esenyurt ilçesi için 6458 sayılı Kanunun 31’inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi (yatırım amaçlı) ve taşınmazın Esenyurt ilçesinde olması koşuluyla aynı maddenin (b) bendi (taşınmaz amaçlı) kapsamındaki kısa dönem ikamet izni talepleri ile Esenyurt ilçesindeki üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin öğrenci ikamet izni talepleri hariç olmak üzere Esenyurt ve Fatih ilçelerinde 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren yapılan ilk başvurular kabul edilmeyecektir.”

NÜFUSU 1 MİLYONA DAYANDI

Yabancıların İstanbul’da son yıllarda oldukça ilgi gösterdiği Esenyurt’ta nüfusun 1 milyon seviyesine geldiği öğrenildi. İstanbul’un en kalabalık ilçesi olma özelliği taşıyan Esenyurt’ta nüfus artışına yönelik önlemler alınması bekleniyordu.

Fatih de tıpkı Esenyurt gibi çok sayıda yabancının ikamet ettiği ilçe olarak biliniyor. İki ilçede de artan nüfusla birlikte bazı sorunların ortaya çıktığı görülüyordu.

Fatih ve Esenyurt'ta yabancılar için önemli bir karar alındı
Denizli Oto Ekspertiz