Fikirtepe'de 2 ve 3'üncü etap detayları belli oldu | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Fikirtepe’de 2 ve 3’üncü etap detayları belli oldu

Fikirtepe'de 2 ve 3'üncü etap detayları belli oldu

İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe bölgesi, İstanbul’da kentsel dönüşümün simge noktalarından bir haline geldi.

Kadıköy’ün gecekondu bölgesi olarak bilinen Fikirtepe, 2007 yılında kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmişti. Daha sonra bölge 2013 yılında riskli alan olarak ilan edildi ve bir sonraki yıl bölge için acele kamulaştırma kararı alındı. Bu süreçten sonra Fikirtepe’de kentsel dönüşüm çalışmaları başlarken çalışmalarda büyük mağduriyetler yaşandı.

Sözcü’de yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şubat ayında, Fikirtepe’de yaşanan kentsel dönüşüm mağduriyetini önlemek için harekete geçti. Yeni Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi, Bakanlık kontrolünde hayata geçirilecek.

Fikirtepe’de birinci etap imar planlarından sonra ikinci ve üçüncü etapların planları da hazırlandı. Bölgede toplam 1 milyon 340 bin metrekarelik alan 3 etaba bölündü.

Fikirtepe'de 2 ve 3'üncü etap detayları belli oldu

2. ETAPTA TİCARET VE KONUT ALANLARI

Fikirtepe’deki yeni kentsel dönüşüm alanında 2’nci etap bölgesinde konut ve ticaret alanları hayata geçirilecek. Hazırlanan plana göre, ikinci etapta 162 bin metrekare konut, 12 bin metrekare ticaret ve konut, yani yerleşim alanları için ise 174 bin 429 metrekare alan ayrıldı. Bölgedeki bin 106 metrekarelik donatı alanında ise okul, hastane, cami, park yol ve otopark şeklinde planlandı. Bu yaşam alanında öngörülen nüfus 19 bin 899 olarak belirtildi.

3. ETAP DETAYLARI

Fikirtepe’deki 3’üncü etap çalışması, 178 bin metrekarelik alanda hayat bulacak. Üçüncü etap yüzde 35’i ticaret ve konut, yüzde 65’i donatı alanı şeklinde planlandı. Konut ve ticaret alanı için 61 bin 795 metrekare ayrılırken kalan bölümde meydan, cami, okul, idari tesis hastane, park ve yol yapılması planlandı. Üçüncü etapta maksimum 5 bin 961 nüfus belirlendi.