Fikirtepe'de kentsel dönüşüme dair araştırma yapıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Fikirtepe’de kentsel dönüşüme dair araştırma yapıldı

Fikirtepe'de kentsel dönüşüme dair araştırma yapıldı
Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı (KENTSEV) tarafından İstanbul Fikirtepe bölgesinde kentsel dönüşüme dair çarpıcı bir anket çalışması yapıldı.

AA’nın aktardığı habere göre, söz konusu anket online olarak yapıldı. Anketin amacı, gayrimenkul sahiplerinin dönüşüm konusunda yaşadıkları mevcut durum algısını masaya yatırmak ve dönüşüm sürecinin halkın katılımıyla yönlendirmesini sağlamak olarak belirtildi.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Anket Çalışması’na katılım sağlayanların yüzde 80,2’lik kısmını erkekler oluştururken yüzde 86’lık kısmının 46 ve üzeri yaşta olduğu belirtildi.

YÜZDE 90’LIK KESİM DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLİYOR

Söz konusu ankete katılım sağlayanlardan yüzde 90,2’lik kısım kentsel dönüşümü gerekli şekilde görürken yüzde 9,8’lik kısmı gerekli olmadığını ifade ediyor.

“Sizce mahallenizdeki kentsel dönüşüm projelerinin temel gerekçesi/gerekçeleri nedir?” sorusuna ise ankete katılanların yüzde 81,8’lik kısmı mahalledeki dönüşüm projelerinin temel gerekçesinin “afetlere dayanıklı bina stoku oluşturmak” şeklinde ifade ediyor. Bu soruya yüzde 52,9’lik kesim “halkın yaşam kalitesinde olumlu değişim sağlamak” ve yüzde 44,6’lık kesim ise “altyapıyı iyileştirmek” şeklinde yanıt verdi.

Fikirtepe sakinlerinin yüzde 59,8’lik kısmı dönüşümün yaşadıkları bölge için kesinlikle zorunlu olarak görürken yüzde 24,6’lık kısmı da kentsel dönüşümü gerekli, yüzde 8.2’lık kesim gerekli görmüyor.

DÖNÜŞÜME KARŞI BİLİNÇ ARTIŞI DİKKAT ÇEKTİ

Anket hakkında değerlendirmede bulunan KENTSEV Kurucusu ve Genel Sekreteri Haldun Ersen, Fikirtepeli mahalle sakinlerinin yüzde 90,2’lik kısmının dönüşümü desteklediğini belirterek, “Yüzde 81,8’lik kısmın Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projelerinin temel gerekçesinin ‘afetlere dayanıklı bina stoku oluşturmak’ olarak düşünüyor. Bu iki veri gerçekten çok önemli. Yıllardır başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere diğer ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından burada anlatılmak istenen konunun muhatapları tarafından anlaşıldığını görüyoruz. Vatandaşlarımız dönüşümü hem destekliyor hem de gerekli görüyor. Deprem gerçeği her geçen gün yüzümüze çarpılırken dönüşümün gerekliliği noktasındaki bu bilinç artışı bizi fazlasıyla memnun ediyor” ifadelerini kullandı.

Fikirtepe'de kentsel dönüşüme dair araştırma yapıldı