Fikirtepe'de yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri tamamlanıyor | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Fikirtepe’de yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri tamamlanıyor

Fikirtepe'de yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri tamamlanıyor
İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan ve kentsel dönüşümün önemli noktaları arasında gösterilen Fikirtepe’de dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgede bir süre önce yarım kalan kentsel dönüşüm projelerini tamamlayıp vatandaşların mağduriyetini ortadan kaldırma adına önemli bir çalışma başlatmıştı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, 60 bin Fikirtepeliyi ilgilendiren ‘Yeni Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında tamamlanan projelerde teslimler yapılıyor.

‘Vartaş 1’ projesinde tamamlanan bin 100 adet konut, bu ay içerisinde hak sahiplerine teslim edilecek. 5 bloktan oluşan projenin ihalesini 383 milyon 488 bin TL bedelle Torkam inşaat kazanmıştı. Projede geçici kabul işlemlerinin tamamlanma noktasında olduğu öğrenildi. Bakanlık, teslim sürecini yürütmek için projenin içinde iki dükkanı ofis şeklinde kullanacak.

15 BİN YENİ KONUT İNŞA EDİLECEK

Yeni Fikirtepe Projesi kapsamında Emlak Konut tarafından yaklaşık 15 bin konut hayata geçirilecek. Yarım kalan projeler için başlatılan söz konusu proje için 5 milyar TL kaynak sağlandı. Bu projenin 2023 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Öte yandan etaplar halinde hayata geçirilen projede ihale çalışmaları da sürüyor. Emlak Konut tarafından İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3468/1 Parsel İnşaatı İşinin sözleşmesi, 28 Temmuz tarihinde yüklenici firma olan Kibritçi İnşaat ile imzalandı. Sözleşme bedeli KDV hariç 187 milyon 434 bin TL olarak belirtildi.

3455/1 Parsel İnşaatı İşinin sözleşmesine ise yüklenici firma olan Torkam İnşaat ile 5 Temmuz tarihinde imzalandı. Bu sözleşmenin bedeli ise KDV hariç 133 milyon 900 bin TL olarak belirtildi.

Fikirtepe'de yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri tamamlanıyor