Fitch neden Türkiye'nin kredi notunu negatife indirdi ! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomi

Fitch neden Türkiye’nin kredi notunu negatife indirdi !

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli doğalgaz rezervi müjdesinin hemen ardından Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu durağandan negatife indirmesine ateş püskürdü

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli Türkiye’nin 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulduğu açıklamasının üzerinden bir gün bile geçmeden uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in kredi notu açıklaması yapmasına öfke kustu. Canikli Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Fitch’in suçüstü yakalandığını belirtti.

Nurettin Canikli açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfinin Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmasından hemen sonra Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi not görünümünü durağandan negatife indirdiğini açıklıyor.

Neden şimdi yapıyor bu açıklamayı? Nedeni çok basit: Doğalgaz rezervi keşfinin açıklanması çok olumlu bir hava oluşturdu. Bu olumlu havanın ekonomiyle ilgili beklentilere de yansıması kaçınılmazdır.

Tam da bu noktada Fitch devreye sokuluyor ve ekonomik beklentilerin iyileşmesinin önünü kesmeye çalışıyor. Fitch’in görünümü negatife çevirmesine gerekçe olarak belirttiği hususlar bugün ortaya çıkmış değil. Aylardan beri konuşuluyor.

Üst aklı bulmakta zorlananlar için işte size bir suçüstü hali daha. Fitch’in bu açıklamasını, Joe Biden’ın, Erdoğan’ı devirmek için Türkiye’deki muhalefete destek verdikleri açıklamasından ayrı düşünmek mümkün değildir.

Demek ki bunlar, hedeflerine ulaşmak için ekonomimiz üzerinde operasyon yapmaktan vazgeçmemişler.

Bugüne kadar sonuç alamadılar. 320 milyar metreküp doğalgaz keşfinden sonra artık yapacakları hiçbir şey kalmadı. Boşuna çırpınıyorlar. Su akar, mecrasını bulur.

Olan kadrolu baykuşlara oluyor. Zaten bozuk olan dengeleri, doğalgaz keşfi ile birlikte yerle bir oldu. Ağızlarını bıçak açmıyor. Ayasofya’nın açılışından sonra yataklara düşenlerle birlikte matem ilahileri dinliyorlar.”