Fiyat artışlarına tepki gösteren konut üreticilerine çimento sektöründen yanıt geldi. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaatSektörel

Fiyat artışlarına tepki gösteren konut üreticilerine çimento sektöründen yanıt geldi.

TÜİK verileri
TÜİK verileri

İnşaat sektörü, son aylarda çimento ve demir fiyatlarında yaşanan artışlardan dolayı üretim aşamasında zorluk çekildiği yönünde geçtiğimiz günlerde görüş bildirdi. Bu duruma çimento sektöründen yanıt geldi.

Türk Çimento Sektörünün çatı kuruluşlarından Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çalbıyık, sektöre dair değerlendirmelerde bulundu. Çimento sektörünün en büyük motivasyonunun Türkiye’nin kalkınmasına sağladıkları katkı olduğunu belirten Çalbıyık, bu katkıyı koronavirüs salgını sürecinde de kesintisiz devam ettirdiklerini kaydetti.

FİYATLAR ARTTI MI?

Türkiye’nin iktisadi amaçlarına ulaşması amacıyla birlikte iş yapılan tüm sektörler ile dayanışmaya büyük önem verdiklerinin altını çizen ÇEİS Başkanı Çalbıyık, “Çimento sektörü olarak tüm stratejimizi paydaşlarımızın üretimini desteklemek üzerine kuruyoruz. Sektör olarak, yüksek maliyet artışlarından kaynaklı büyük fiyat baskılamasına maruz kaldığımız dönemlerde dahi bu tavrımızdan taviz vermedik. Türk çimento sektörü 2018 ve 2019 yıllarında, hem küçülen iç pazarında hem de büyüyen ihracatında, üretim maliyetlerinin eş zamanlı yükselişinden kaynaklı fiyat baskısına maruz kaldı” diye konuştu.

Çimento sektörünün maliyet bileşenlerinin yarıya yakın kısmını yakıt ve elektrik maliyetlerinden oluştuğunu anımsatan Çalbıyık, “2017-19 döneminde petrokok fiyatlarında yüzde 45, ithal kömür fiyatlarında yüzde 34, elektrik birim maliyetlerinde ise yüzde 76 oranında artış görülmüştür. Öte yandan, yine aynı dönemde işçilik maliyetleri de yüzde 32 oranında artış göstermiştir. Tüm bu artışlara rağmen, TÜİK verilerine göre, ilgili dönemde yurt içi çimento fiyatlarında yüzde 8,1 oranında gerileme yaşandı. Ayrıca BİST’te işlem gören üyemiz şirketlerin 2017-2019 ana faaliyet karlılıkları karşılaştırıldığında, sektör olarak karlılıklarda yüzde 70 civarında gerileme olduğu da tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

ÜRETİM SÜRDÜ

Pandemi döneminde üretime devam ettiklerini ifade eden ÇEİS Başkanı Suat Çalbıyık, ” Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2019 yılının Şubat ayında ODTÜ’ye hazırlatılan “Çimento ve Hazır Beton Fiyat Artışlarının Bina Maliyetine Etkisi” raporunda da görüldüğü üzere, çimentonun birinci sınıf bir yapının tüm maliyeti içerisindeki payı yüzde 2,7 ile yüzde 3,2 arasında değişmektedir. Sektörün yıllara sari fedakarlığının meyvelerini hep birlikte toplayacağımızı umut ediyor, sektörümüz ve ilişkili sektörlerinin devamlılığı için elimizden geleni yapmaya devam edeceğimizin altını çizmek istiyoruz” şeklinde konuştu.