Flaş açıklama,işten çıkarma ve kısa çalışma ödenek süreleri uzatıldı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncel

Flaş açıklama,işten çıkarma ve kısa çalışma ödenek süreleri uzatıldı!

İşten çıkarma ve kısa çalışma ödenek süreleri uzatıldı!

Koronavirüs pandemisinden dolayı uygulamaya alınan işten çıkarma ve kısa çalışma ödenekleri ile ilgili belirlenen sürenin 2 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Nisan 2020 tarihinde alınan Cumhurbaşkanlığı kararına göre pandemiden dolayı iş sözleşmesinin feshine dayalı işten çıkarmalar ile ilgili yasak kararı ile kısa çalışma ödemeleri 17 Ocak tarihinde sona erecekti. Alınan yeni karar gereği bu süre 2 ay daha uzatıldı.

İş kanununun 10. ek maddesi uyarınca söz konusu yasa değişiklik yapılmasına karar verilirken daha öncesinde belirlenen sürenin 2 ay daha uzatılarak 17 Mart 2021’e kadar devam etmesi kararlaştırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararı iş/hizmet sözleşmelerinin bazı haller dışında işverenler tarafından feshedilmesini yasaklayan düzenleme aynı maddenin 4. fıkrasına dayanarak yapılırken, düzenlemenin 1. ve 2. fıkrasında yer alan 3 aylık sürelerin değişikliğe gidilmesi açık olarak belirlenme yetkisinin olduğu belirtiliyor.

İşten çıkarma ve kısa çalışma ödenek süreleri uzatıldı!
Denizli Oto Ekspertiz