Gayrimenkul borçları için yapılandırma süreci sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Gayrimenkul borçları için yapılandırma süreci sürüyor

Gayrimenkul borçları için yapılandırma süreci sürüyor.
Bugünkü Resmi Gazete’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği yayımlandı. Tebliğe göre, milli emlak borçları da devam eden yapılandırma sürecine dahil edildi.

AA’nın aktardığı habere göre, Milli Emlak Genel Tebliği‘ne göre vatandaşların, vadesi 30 Nisan 2021’de gelen fakat 9 Haziran 2021 itibariyle tahsil edemedikleri “kesin izin, arazi izin, kesin tahsis, kullandırma kararı, ön izin, irtifak hakkı, kullanma izni, kira, yararlanma, ilave yararlanma, mesire yeri işletme hakkı kira bedelleri” gibi borçları ile bu borçlarına yönelik gecikme bedelleri faiz gibi fer’i borçlarını yapılandırarak ödeyebilmeleri için düzenlemeler yapıldı.

Yürürlükte olan yapılandırma sürecinde asıl borçlara yapılandırma yapılmıyor. Ancak gecikme zammı veya gecikme faizi gibi borçlar için önemli bir fırsat sağlanıyor. Bu borçlar Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’yle (Yİ-ÜFE) hesaplanarak ödeme imkanı sağlanacak.

TAKSİT İMKANI DA SUNULUYOR

Söz konusu yapılandırma sürecinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı ile peşin veya 6, 9, 12 veya 18’lik eşit taksitler şeklinde ödeme planları hazırlanıyor. Peşin ödenmesi halinde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarına belli oranlarda indirim uygulanıyor. Taksitli ödemelerde ise taksit sayısına göre kanunun öngördüğü katsayı uygulaması yapılıyor.

SON BAŞVURU 31 AĞUSTOS

Diğer borç yapılandırmalarında olduğu gibi Milli Emlak borçlarının da yapılandırmaya dahil edilmesi için son başvuru tarihi olarak 31 Ağustos 2021 günü belirlendi.

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili merkez veya taşra birimlerine başvuruda bulunabileceği belirtildi.

Gayrimenkul borçları için yapılandırma süreci sürüyor.