Gayrimenkul kiralama şirketleri konuşuluyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Gayrimenkul kiralama şirketleri konuşuluyor

gayrimenkul kiralama şirketleri konuşuluyor
Türkiye genelinde son dönemlerde fahiş artışlara uğrayan konut kiralarında yaşanan sorunların önüne geçilmesi adına gayrimenkul kiralama şirketlerinin kurulması yönünde çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Konut kiraları hakkında konuşan Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı V. Mehmet Sert, Muğla’da pandeminin etkisiyle insanların özellikle büyükşehirlerde yaşayan vatandaşların taşınmasından dolayı artışların olduğunu belirterek, “Ayrıca bölgemizin insan kaynağına olan ihtiyaç ve iş gücü taleplerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı aşırı yükselen kira rakamlarıyla zorlanan vatandaşlarımız ve öğrenciler mağdur oluyorlar. Bunların acil olarak çözüme kavuşması gerektiğini yoksa bu şekilde giderse bunun sonucunun hem gayrimenkul sahiplerine hem de vatandaşlarımıza ileriye dönük mağdur etmeye devam edeceğini belirtti. Kiralar yüzünden zaman gelecek kamu ve özel kurumlarda çalışanların tercih etmeyeceği bir bölge olacağız ve sıkıntıyı hep birlikte çekeceğiz” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DA UYGULANAN MODEL”

Gayrimenkul kiralama şirketleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Sert, “Özellikle Avrupa ve Batı ülkelerindeki gayrimenkul kiralama şirketleri gibi bir modelin Türkiye’de de hayata geçirilmesi için start verildi. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren kiralık ev sorunu yeni modelle çözülecek. Son yıllarda özellikle gayrimenkule yapılan yatırımlar ve gayrimenkul projelerindeki karlılığın çok olması üzerine çoğu firma sanayici firmalar gayrimenkul geliştirme ve proje üretme daha çok kapital elde etme amacıyla konut üreticiliğine yöneldi. Ancak sadece kapitalizmin ana unsuru paradan çok para kazanmak amaçlı, üretimden uzaklaşan bazı firmaların yaptıkları projede tamamen o şehirlerin sosyal ve kültürel dokusunun göz önünde bulundurmayarak, o kentin insani ve vicdani ruhu, maalesef sosyal yaşam dokuları insanlığın yaşaması adına kalıtımsal eserler yaratılmadı” ifadelerini kullandı.

gayrimenkul kiralama şirketleri konuşuluyor
Denizli Oto Ekspertiz