Gayrimenkul pazarlamasında dijital dönüşüm yaşandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Gayrimenkul pazarlamasında dijital dönüşüm yaşandı

Gayrimenkul pazarlamasında dijital dönüşüm yaşandı

2020 yılının Mart ayından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, insanların yaşam biçimlerinde önemli değişikliklere yol açtı. Salgın süreci gayrimenkul sektörüne de birçok yenilik getirdi.

Koronavirüs salgın sürecinin 2020 yılında gayrimenkul sektöründe yaptığı değişimlere değinen Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, “Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle tüm düzenimiz değişti. Bu değişimde gayrimenkul sektörünün etkilenmemesi imkânsızdı. Özellikle evden çalışma modelleri ile ofis ihtiyaçlarındaki değişim ve dönüşüm yaşandı.

Büyük ofisler yerine daha küçük ofislere taşınanların sayısı arttı. Bazı firmalar ise ofislerden tamamen vazgeçti. Öte yandan evde geçirilen vaktin artması nedeniyle bahçeli, teraslı evlere ilgi arttı. Artık metrekaresi daha büyük evler tercih edilirken çalışma odası da isteniyor. Ayrıca bu durum iç göçü de etkiledi” ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKULLER ONLINE OLARAK GEZİLİYOR

Koronavirüs salgını sürecinde gayrimenkul danışmanlarının çalışma şekillerinin de değişmesinden bahseden TÜGEM Başkanı Akdoğan, “Artık gayrimenkuller video, drone ve 360 sanal turlarla geziliyor. Görüşmeler online gerçekleştiriliyor. Hatta tapu dairelerine gidilmeden web tapu uygulamasından tapu işlemlerinin yapılabilmesi gibi uygulamalar kullanılıyor. Bu uygulamalardan hem alıcılar hem satıcılar çok memnun. Pazarlama, satış ve yönetim aşamasında dijital dönüşümler gerçekleşmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

2021’DE DE YATIRIM ARACI OLACAK

Gayrimenkul sektörüne dair 2021 yılı beklentilerini de dile getiren Akdoğan, son dönemlerde döviz ve altındaki hareketliliğe rağmen gayrimenkulün en doğru yatırım aracı olduğunu belirterek, “Örneğin 600 TL’leri zorlayan gram altın şu anda 450 TL seviyesinde. Gayrimenkulde ise kısa vadeli getiriler görülmese de özellikle bu sene enflasyon oranının çok daha üzerinde bir getiri sağladı.

Bu nedenle bizler profesyonel emlak danışmanları olarak gayrimenkulü gerek yatırım gerekse kira getirisi için önermeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Gayrimenkul pazarlamasında dijital dönüşüm yaşandı
Denizli Oto Ekspertiz