Gayrimenkul sahiplerinin ilan vermesi yasaklanıyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Gayrimenkul sahiplerinin ilan vermesi yasaklanıyor.

Gayrimenkul satışında veya kiralanmasında yeni dönem başlıyor. 31 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girecek Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi uygulaması ile mülk sahipleri ilan veremeyecek. İlan verme yetkisi sadece emlakçılarda olacak.

Vatan’da yer alan habere göre, Ticaret Bakanlığı’nca ilk olarak 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak süreçte düzenlemeler için yürürlük tarihi çok kez ertelenen Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği, 31 Ağustos 2020 itibarıyla hayatımıza giriyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra herhangi bir erteleme durumu olmazsa taşınmaz ticareti yetki belgesi kavramı resmen yürürlüğe girmiş olacak.

YETKİ EMLAKÇILARA GEÇECEK

Belirtilen tarihten sonra gayrimenkul sahipleri, satılık ve kiralık daire ilanları veremeyecek. Bu kapsamda vatandaş kendisine, babasına kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi gayrimenkuller için ilan veremeyecek. İnternetten kiralık veya satılık gayrimenkul ilanları sadece yetki belgesi olan emlakçılarca verilecek.

Taşınmaz ticareti yetki belgesine sahip olmayan emlakçılara ise ceza uygulanacak. Yetki belgesiz çalışma yapan emlakçılara bu durumun tespit edilmesi durumunda 25 bin TL para cezası verilebilecek. Ayrıca yetki belgesi olmadığı tespit edilen emlakçıların çalışmasına izin verilmeyecek.

BELGE KİMLERE VERİLECEK?

Taşınmaz ticareti yetki belgesi; meslek odasına kayıtlı, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi, on sekiz yaşını doldurmuş, en az lise mezunu, iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarını yerine getirmiş, konkordato ilan etmemiş, sicil durumu uygun emlakçılara verilecek.