Gayrimenkul satışlarında düşüş Kasım ayında devam etti | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Gayrimenkul satışlarında düşüş Kasım ayında devam etti

Gayrimenkul satışlarında düşüş Kasım ayında devam etti

Türkiye genelinde tüm gayrimenkul (konut, arsa, arazi, iş yeri vb.) satışı, Kasım 2020 döneminde 222 bin 311 adet oldu. Yılın on aylık döneminde yapılan gayrimenkul satışı ise 2 milyon 464 bin 161 adet olarak görüldü.

Kasım ayında gayrimenkul satışları yıllık bazda artış gösterse de aylık bazda düşüş gösterdi.

Gayrimenkul satışlarından elde edilen tapu harcı gelirleri ise 2020 yılında tüm zamanların rekorunu kırıyor. Kasım ayıyla birlikte tapu harcı gelirleri 17 milyar 75 milyon TL seviyesine çıktı. Aralık ayında elde edilecek tapu harcı gelirinin de eklenmesiyle tüm zamanların en fazla geliri ortaya çıkmış olacak.

Özellikle yaz döneminde konut kredisi faizlerinde yapılan indirimler sonrasında gayrimenkul sektöründe büyük hareketlilik yaşanmıştı. Sonrasında Eylül ayıyla birlikte konut kredisi faizlerinde yeniden artışlar yaşanmış, bu durum da satışlara etkide bulunmuştu.

YILLIK SATIŞTA REKOR KIRILDI

Kasım ayı gayrimenkul satışlarını değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Eylül’de 271 bin, Ekim’de 243 bin, Kasım ayında ise 222 bin olan gayrimenkul satışlarında düşüş maalesef devam ediyor. Lakin yıllık kümülatif gayrimenkul satışlarına baktığımızda şimdiden rekor kırıldı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırması 2020 sonuçlarını da değerlendiren Özelmacıklı, “Sonuçlara göre memnuniyet seviyesi en yüksek yatırım aracı yüzde 81 ile gayrimenkul yatırımları oldu. En çok tercih edilebilecek yatırım araçlarında ise 100 bin TL’si olanlar yüzde 23 oranında, 250 bin TL’si olanlar ise yüzde 54 oranında gayrimenkulü tercih ediyorlar. Yatırım kararlarında ise en etkin kişilerin ise aile ve akrabalar olduğu tespit edilmiş” diye konuştu.

Gayrimenkul satışlarında düşüş Kasım ayında devam etti
Denizli Oto Ekspertiz