Gayrimenkul sektöründe yatırımların artması bekleniyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlakİnşaat

Gayrimenkul sektöründe yatırımların artması bekleniyor

Gayrimenkul sektöründe yatırımların artması bekleniyor

Koronavirüs salgınından birçok sektörde olduğu gibi olumsuz etkilenen gayrimenkul sektöründe orta ve gelecek dönem planlamaları yapılıyor.

Dünya’da yer alan habere göre, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, derneğin sektör adına yürüttüğü çalışmalardan bahsetti.

Sektörde orta vadede kümelenmeyi planladıklarını belirten Kalyoncu, mevcut bir kümelenmenin iş birliği ve yatırıma döneceğini ifade etti.

DEĞİŞİMLER YAŞANDI

Koronavirüs salgınında satıştan inşa sistemine, mekanların yapısından tercih edilen malzemeye, tüketici davranışlarından genel eğilimlere kadar birçok detayda değişim yaşandığına dikkat çeken Kalyoncu, sektörün aynı zamanda yapı endüstrisinde yerlileşmeyi öğrendiğine ve yerli ürünün her ülkenin kendi içine kapanmak zorunda kaldığı salgın sürecinde ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını belirterek, “Gelecek senelerde özellikle yapı endüstrisinde kullanılan sofistike sistemlerde daha fazla yerlileşme için inisiyatifleri desteklemek gerekiyor” diye konuştu.

HEDEF BELİRLENDİ

GYODER olarak sektörde bir ‘topluluk’ oluşturma hedeflerinden bahseden GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Orta vadeli hedefimiz kümelenme. Türkiye’nin enerji, sağlık alanında çok iyi tematik teknoparkları, girişim merkezleri, kuluçka merkezleri var ama inşaat ve gayrimenkul alanında maalesef yok. Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olarak hedefimiz bu kümelenmeyi oluşturmak. Bu kümelenme tanışıklık getirecek, tanışıklık iş birliği ve yatırıma dönüşecektir. Bugün start-up’ların, fikrimizi almak ve bizimle işbirliği yapmak için kapımızı daha fazla çalması lazım. Tabi ki bizim de her zaman start-up’lara destekçi olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

GYODER’in ana rotasını ‘Tabiat’, ‘Teknoloji’ ve ‘Tasarım’dan meydana gelen 3T prensibi şeklinde düzenlediklerini açıklatan Kalyoncu, sürdürülebilirlik konularının ana çalışmalarının başında geldiğine dikkat çekerek, “Yapılan her bir projenin çevresel etkileri itibarıyla şehre bir iz bıraktığı bilincinin yüklediği sorumluluk duygusu, son dönemde gayrimenkul sektöründe olgunlaşan yeni bakış açıları oldu. 2021 yılı ve sonrasında bu farkındalık şehirlerimizde insanı önceleyen, insan odaklı bir kalkınmanın ortaya çıkmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul sektöründe yatırımların artması bekleniyor