Gayrimenkulde yabancı yatırımcılar için 'Turkuaz Kart' önerisi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Gayrimenkulde yabancı yatırımcılar için ‘Turkuaz Kart’ önerisi

Gayrimenkul

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) tarafından yabancı yatırımcıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarını artırma adına birtakım çalışmalar yürütülüyor.

Türkiye sınırları içerisinde yatırım yapacak yabancıların belli bir rakamın üzerinde yatırım yaptıkları takdirde uzun zaman ikamet izni alabilecekleri bir düzenlemenin yapılmasını önerdiklerini dile getiren GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Örneğin minimum 100 bin dolar yatırım yapan bir yabancının bu sayede elde edeceği Turkuaz Kart ile 5 yıllık ikamet izni alabilmesinin sağlanması önerisini Bakanlık’a sunduk” diye konuştu.

“YÜZDE 75’İ VATANDAŞLIK İÇİN YATIRIM YAPIYOR”

GİGDER’in geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na yabancı gayrimenkul yatırımcısına satış yapan firmaların ve aracı kurumların sertifikalandırılarak yetkinliklerinin artırılmasıyla ilgili standartları belirleyen bir çalışma sunduğu belirtildi.

Yeni önerilerinde yabancıların belli bir rakamın üzerinde yatırım yaptıklarında Türkiye’de uzun süre ikamet izni alabilmelerine imkân tanıyacak bir düzenlemenin yapılmasının beklentileri arasında bulunduğunu belirten GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Türkiye’ye gayrimenkul yatırımı yapan katılımcıların yüzde 75’i bunu vatandaşlık edinmek için gerçekleştirmiyor. Ancak bu enstrümanın daha etkin şekilde işletilebilmesi için sektörün ortak talebi, bedeli 100 bin doların üzerinde gayrimenkul veya gayrimenkul yatırım fonu katılma payı satın alan yabancıya, bu sayede ‘Turkuaz Kart’ verilerek eşine ve 18 yaş altındaki çocuklarına uzun süreli ikamet izni verilmesi hususunda düzenleme yapılması yönündedir” ifadelerini kullandı.

“SATIŞLAR BAHARDA İVMELENİR”

Dün açıklanan Ocak 2021 konut satış rakamlarını da değerlendiren GİGDER Başkanı Akbal, “Ocak ayı genel anlamda kış koşulları ve yarıyıl tatili nedeniyle mevsimsel olarak satışların durgun olmasının normal kabul edildiği bir aydır ve satışlar baharda ivmelenir. Buna bir de dünya genelinde yaşanan seyahat engelleri ve pandemi süreci etkilerinin doğal yansımalarını eklediğimizde, verilerin ilk çeyrek konut satışlarına dair beklentilerimizle uyumlu olduğunu görüyoruz. Bahar dönemiyle birlikte pandeminin olumsuz etkilerinin kısmen azalmasını ve adetlerin yükselme sürecine girmesini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul
Denizli Oto Ekspertiz