Gazeteci Ferhat Aydoğan : Sosyal medya mı Sosyal sanal terör mü ? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Gazeteci Ferhat Aydoğan : Sosyal medya mı Sosyal sanal terör mü ?

Gazeteci Ferhat Aydoğan : Sosyal medya mı Sosyal sanal terör mü ?

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan sosyal medya günümüzde artık çok tehlikeli boyutlar haline geldiği son dönemde yaşanan olaylarlada daha çok gün yüzüne çıkmaya başladı .

Geçtiğimiz aylarda yazdığım köşe yazısında , Sosyal medya , Tiktok , twitter , Reddit gibi platformlarda artık yabancı istihbarat örgütlerinin cirit attıklarını ve artık toplumun buradan yönlendirilmeye çalıştığını yazmıştım. Sosyal medya amacına uygun bir şekilde kullanım yapan kullanıcılar haricinde dünya ulus ülkelerinde artık güvenlik sorunu olarak konuşulmaya başladı. Çin bu alanda kendi alt yapısını kullanarak Whatsaap , twitter gibi teknolojik ürünleri kaldırdı . Tabi ki tas kafacı Türk düşmanı sosyalistler gibi olmayalım lakin bunun da sorun olduğunu artık kabul edelim .

‘’ Kaçak göçmenler video çekiyor ‘’ diyerek paylaşıma sokulan ve ülke içerisinde sokakları hareketlendiren bu mekanizma işini sosyal medya üzerinden yapıyor . Böyle bir sorun yok demiyorum fakat bu sorun sebebi ile sokaklar karışmaz diyorum. Bununla beraber gelin görün ki karıştı. Bu yalnızca bir örnekti bunun gibi 10’larca örnek göstere bilirim ki ; Bunlardan biride LGBTİ üyelerinin bu mekanizmalar içerisinde gündeme getirilmesi.

Bu konu hakkında da bir çok yazı kaleme aldım mücadele verdim, vermeye de devam edeceğim. Sosyal medya büyük oranla gençlerin ve orta genç diye bileceğimiz kategoride insanların kullandığı alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanda konu hakkında sohbet ettiğim Cyber Threat intelligence Uzmanı Raif Yavuzyılmaz ‘’ beyine fikir ekme ‘’ dediğimiz Sosyal mühendislik yöntemi ile bir çok fikir ekildiğini ‘’ sohbetlerimizde sürekli dile getirir. Bu bilgiye dayanarakta diyorum ki ; Genç yaşta çocuğun , çocuğumuzun öğretilmiş ibnelik ile yıllardır takip ederek sosyal medya kanalları aracılığı ile beynin arka planına mesaj iletilerek yapılan operasyon sonucu ben artık kendi cinsimden hoşlanıyorum dediğinde veya dininden vatanından nefret eder , başka Ülkelerden örneğin ingiltere kendini küçük gördüğü zaman işte bu sosyal medya etkisi ile çalınmış beyinler olur.

Terör yalnızca kurşun ile yapılmaz artık dünya başka bir dünya bu dünya da herkes ekranların başında , telefon ekranı , bilgisayar ekranı işte bu ekranlarla artık terör yapılır gençlerimiz hedef haline getirilmiştir. Bu konu artık sosyal medya terörü olarak konuşulması ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hukuki güvencesi altında denetlenmesi şarttır.

Ferhat Aydoğan

Gazeteci Ferhat Aydoğan : Sosyal medya mı Sosyal sanal terör mü ?