Gaziemir Aktepe-Emrez'deki önemli dönüşüm projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi yürütecek | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Gaziemir Aktepe-Emrez’deki önemli dönüşüm projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi yürütecek

Gaziemir Aktepe-Emrez'deki önemli dönüşüm projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi yürütecek

İzmir’in tüm ilçelerinde geçtiğimiz Ekim ayında meydana gelen depremden sonra kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Şehirdeki yapı stokunu güçlendirme adına kentsel dönüşüm büyük önem taşıyor.

Gaziemir’de kentsel dönüşüm planlanan Aktepe-Emrez bölgesinde ilk etap çalışmaları başlıyor. Gaziemir Belediyesi’nden yapılan bilgilendirmeye göre, çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediye şirketi İZBETON yürütecek.

Proje hakkında konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, çalışmaların yakın zaman içerisinde başlayacağını duyurdu. Çalışmalar 122 hektar alan üzerinde yürütülecek. Aktepe-Emrez bölgesindeki kentsel dönüşüm, İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanı olma özelliği taşıyor.

“TARİHİ BİR KARARA İMZA ATILDI”

Kentsel dönüşüm için mecliste alınan kararın tarihi bir karar olduğunu belirten Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “İlçem Gaziemir adına tarihi bir karara imza atılmış olmasının mutluluğunu sizlerle paylaşıyorum. Aktepe-Emrez bölgesi tek parçada İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanını kapsıyor. 122 hektarlık bir alan. Burasıyla ilgili hazırlıklar on yıl öncesine dayanıyor. Çalışmalar yapılıyor. 5 Ağustos 2012 tarihinde Resmi Gazete’de kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek start veriliyor. İBB, 10 Nisan 2013 tarihinden itibaren bu bölgedeki hazine arazilerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilmesiyle ilgili yazışmalara başlıyor. Ancak geçen süre içinde hazine arazilerinin İBB’ye devri gerçekleşmiyor. Bunun üzerine İBB, Milli Emlak Müdürlüğü’ne dava açıyor. 6 yıl süren dava sonunda hazine arazileri 15 Ocak 2019’da bedeli karşılığında İBB’ye devrediliyor. Bu devirler gerçekleştikten sonra Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığımız hızlı bir şekilde çalışmalara başlıyor” ifadelerini kullandı.

Projenin iki kez ihaleye çıktığını ancak inşaat sektörünün zor durumda bulunmasından dolayı hiçbir firma ihaleye katılmadığını belirten Başkan Arda, “Seçimden sonra, belediyemizin şirketi İZBETON vasıtasıyla start vermemizin uygun olacağını Tunç başkanımızdan rica etmiştik. Bölge sakinlerinin 10 yılı aşkın sürede kentsel dönüşümden dolayı ihtiyaçları giderilmediği için mağdur olduğunu dile getirmiştik. Huzurlarınızda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e, bu karara imza atan meclis üyelerimize ve belediye bürokratlarına sonsuz teşekkür ediyorum. Müthiş bir çalışma yaptılar ve kentsel dönüşüm nihayet belediye şirketimiz vasıtasıyla başlıyor” diye konuştu.

Gaziemir Aktepe-Emrez'deki önemli dönüşüm projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi yürütecek