Gaziosmanpaşa'daki kentsel dönüşümde tarihi eser bulundu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Gaziosmanpaşa’daki kentsel dönüşümde tarihi eser bulundu

İstanbul Avrupa yakası Gaziosmanpaşa ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi’nde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarında 1500 yıllık tarihi bir su kemerinin bulunduğu açıklandı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Bağlarbaşı Mahallesi 2.Etap 7A Kentsel Dönüşüm Projesinin kazı çalışmaları sürerken çalışmalarda bir süre önce Roma dönemine ait 1500 yıllık su kemerinin ortaya çıktığı belirtildi. Söz konusu su kemerinin yetkililer tarafından incelendiği kaydedildi.

PROJE REVİZE EDİLDİ

Bağlarbaşı Mahallesi 2.Etap 7A Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmasını denetleyen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, çalışma alanında yaptığı incelemelerden sonra açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Başkan Usta, “Bu alanda bir süre önce, Roma döneminden kalma 1500 yıllık tarihi bir su kemerinin bulunduğunu tespit etmiştik. Bu projemizi, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile yaptığımız görüşmeler sonucu revize ettik. İnşallah yeni projenin inşaat çalışmalarına çok yakın zamanda başlıyor olacağız. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

YATAY MİMARİLİ PROJE

Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Mahallesi 2’nci etap 7A Kentsel Dönüşüm Projesinde çalışmalar 2019 yılı sonu itibarıyla başladı. Proje kapsamında 813 konut, 31 dükkân, 813 araçlık kapalı otopark alanı hayata geçirilecek. Yatay mimarinin hakim olacağı projede nitelikli sosyal alanlar da kazandırılacak. Öte yandan söz konusu proje TOKİ güvencesiyle hayata geçiriliyor.