Geçen yıl yaz döneminde başlayan konut fiyatlarındaki artış devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Geçen yıl yaz döneminde başlayan konut fiyatlarındaki artış devam ediyor

Geçen yıl yaz döneminde başlayan konut fiyatlarındaki artış devam ediyor

2020 yılının Haziran ayında başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyasının da etkisiyle Türkiye genelinde konut satış fiyatlarında ciddi artışlar görülmüştü.

Endeksa tarafından oluşturulan rapora göre, Haziran 2021 dönemi sonunda Türkiye genelindeki konut fiyatları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29.7 oranında artış gösterdi.

Rapora göre, Türkiye’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 239 TL, ortalama konut fiyatı ise 421 bin 070 TL olarak görüldü.

EN FAZLA ARTIŞIN OLDUĞU ŞEHİRLER

Bu dönemde Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla artış gösterdiği şehirler; Aydın, Muğla ve Antalya olarak görüldü. Aydın’da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 57.6 oranında arttı. Bu şehirde ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 544 TL, ortalama konut satış fiyatları 560 bin TL olarak belirtildi.

Pandemi döneminin gözde şehri Muğla’da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 55.9 oranında arttı. Muğla’da konut metrekare satış fiyatları 8 bin 198 TL, ortalama konut satış fiyatları ise 951 bin 80 TL olarak görüldü.

Antalya’da ise konut fiyatları yüzde 44.2 oranında değer kazandı. Bu şehirde konut metrekare satış fiyatı 4 bin 12 TL, ortalama konut satış fiyatları 454 bin 375 TL olarak belirtildi.

İSTANBUL’DA KONUT FİYATLARI HANGİ SEVİYEDE?

Endeksa raporuna göre, İstanbul’da konut fiyatları, geçen yılın Haziran ayına kıyasla yüzde 23.6 oranında arttı. Megakentte konut ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 755 TL, ortalama konut fiyatı ise 510 bin 264 TL olarak görüldü.

Başkent Ankara’da ise konut fiyatları yıllık bazda yüzde 25.2 oranında artış gösterirken İzmir’de fiyatları, yüzde 32.7 oranında artış gösterdi.

Geçen yıl yaz döneminde başlayan konut fiyatlarındaki artış devam ediyor