Geçtiğimiz ay en fazla konut satılan ikinci şehir Ankara oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Geçtiğimiz ay en fazla konut satılan ikinci şehir Ankara oldu

Geçtiğimiz ay en fazla konut satılan ikinci şehir Ankara oldu

Mayıs 2021 dönemine ait açıklanan konut satış verilerine göre, bu dönemde Türkiye genelinde 59 bin 166 adet konut satılırken satışlarda yıllık bazda yüzde 16.2 oranında artış kaydedildi.

Şehirler arasında İstanbul’dan sonra en fazla konutun Ankara’da satıldığı görüldü. Bu dönemde Ankara’da 5 bin 653 adet konut satıldı. Geçen yılın Mayıs ayına göre satışta yüzde 14 oranında artış gösterdi.

Ankara’da bu dönemde yapılan konut satışları, Türkiye genelindeki paydan yüzde 9.6 oranında pay sahibi oldu. Öte yandan Ankara’daki satışların bir önceki aya göre yüzde 38 oranında gerilediği görüldü.

İKİNCİ EL KONUT TERCİH EDİLDİ

Mayıs 2021 döneminde Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara’da da yatırımcıların ikinci el konutu tercih ettiği görüldü. Bu dönemde Ankara genelinde toplam 4 bin 497 adet ikinci el konut satıldı.

Bu dönemde Ankara’da sıfır konut satışları ise bin 156 olarak görüldü. Türkiye genelindeki sıfır konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik bir artış gösterdi.

Ankara’da bu dönemde yabancılara 106 adet konut satıldı. Yabancılara konut satışında İstanbul ve Antalya’dan sonra üçüncü sırada yer aldı. Geçen yılın Mayıs ayında Ankara’da 72 adet konut yabancı yatırımcılara satılmıştı. Yabancılara konut satışının yaz döneminde daha da artması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay en fazla konut satılan ikinci şehir Ankara oldu
Denizli Oto Ekspertiz