Geçtiğimiz yıl birçok farklı bölgede yaşanan depremlerden sonra deprem sigortasına ilgi arttı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Geçtiğimiz yıl birçok farklı bölgede yaşanan depremlerden sonra deprem sigortasına ilgi arttı

Geçtiğimiz yıl birçok farklı bölgede yaşanan depremlerden sonra deprem sigortasına ilgi arttı

Açıklamada Türkiye genelinde sigortalılık oranının yüzde 57 olduğu belirtildi. Ayrıca zorunlu deprem sigortası ile Türkiye genelinde 10 milyon konutun güvence altına alındığı da belirtildi.

Milliyet’te yer alan habere göre, ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ kampanyası başlattıklarını açıklayan DASK Koordinatörü Erdal Turgut, 30 Ekim İzmir depreminin ardından hasar dosyalarının yüzde 94’ünün tamamlandığını ve DASK’ın kuruluşundan bu yana ise gerçekleştirdiği hasar ödemesi miktarının 760 milyon TL olduğu bilgisini paylaştı.

KAMPANYADA PRİM FARKI ALINMIYOR

Türkiye’nin büyük çoğunluğunun deprem riski taşıdığını her fırsatta ifade ettiklerini belirten DASK Koordinatörü Erdal Turgut, “Bu riski sadece yaşanan depremlerden sonra hatırlamak yeterli değil, her an farkında olmalı ve gereken önlemleri almalıyız. Bu kapsamda DASK olarak biz de vatandaşlarımızın çok uygun primler ödeyerek evlerini Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına almalarını sağlıyoruz. Zorunlu Deprem Sigortası’nın depreme karşı alınacak en etkili finansal önlem olduğunu vurgulamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sigortalılık oranına bakıldığında halen gidilecek yolun olduğunu belirten Turgut, “Bu nedenle 2021 yılında bir seferberlik başlattık. ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ kampanyamız kapsamında sigortalılarımızın teminatlarını artırırken prim farkını almıyoruz. Deprem Haftası’nda konut sahiplerini kampanyadan yararlanmaya ve sigorta yaptırarak önlem almaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

DASK’A İLGİ ARTIYOR

DASK olarak yüzde 100 sigortalılık amacıyla çalışmalarına devam ettiklerinden bahseden Turgut, “Kapsamımıza giren tüm konutların Zorunlu Deprem Sigortası güvencesine sahip olması için çalışıyoruz. Bu amaçla başlattığımız kampanyanın ardından da poliçe üretimlerinde artış olduğunu görmek bizim için mutluluk verici. Sigortalılık oranlarının daha da artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl birçok farklı bölgede yaşanan depremlerden sonra deprem sigortasına ilgi arttı