Geçtiğimiz yıl ülke genelinde deprem sigortalarına ilgi arttı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakSektörel

Geçtiğimiz yıl ülke genelinde deprem sigortalarına ilgi arttı

Geçtiğimiz yıl ülke genelinde deprem sigortalarına ilgi arttı

Yaşanan felaketlerden sonra Türkiye genelinde deprem sigortasına ilginin arttığı görüldü.

2020 yılında dünya genelinde doğal afetlerden en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin birçok farklı noktasında yıkıcı etki yaratan depremler meydana gelmişti.

AA’nın aktardığı habere göre, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, ‘Sigorta Haftası’ nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yıl özellikle deprem sigortası yaptıranların sayısında artışa dikkat çeken Benli, “Bu yıl 10’uncusunu kutladığımız bu haftada farkındalık yaratmak istediğimiz 3 konu var; deprem, salgın ve tasarruf. Depremi depremden sonra değil, öncesinde konuşmalıyız. Tedbirlerimizi öncesinde almalıyız. Depreme ilişkin maddi risklerimizi, bu riskleri üstlenmeye hazır sigorta sistemine dahil etmemiz gerekiyor. Biz de bu vasıtayla deprem yükünü alıp sigorta dünyası ile paylaşarak Türkiye üzerindeki riskleri azaltmayı görev ediniyoruz” diye konuştu.

900 MİLYON TL’LİK HASAR ÖDEMESİ

Deprem sigortalarının yaptırma oranının genellikle yaşanan skandallar sonrasında artış yaşadığını ifade eden TSB Başkanı Atilla Benli, Zorunlu Deprem Sigortası konusunda farkındalığı artırmak için çalışmaların arttığını belirterek DASK’ın kurulduğu günden bu yana 900 milyon TL hasar ödemesi yaptığı bilgisini paylaştı.

SİGORTALILIK ORANI YÜZDE 58 OLDU

Depreme karşı her an tetikte olunması gerektiğini belirten Benli, “Türkiye genelinde de sigortalı konut sayısı 10 milyonu aşıyor. Sigortalılık oranı yüzde 58’e ulaştı ama burada hedef yüzde 100’e ulaşmak. Geçen sene yaşanan deprem sonrasında sigorta yaptırma oranımızda yüzde 10 artış oldu. DASK’ın yurt içi, yurt dışı reasürans destekleri sayesinde ödeme gücünde 40 milyar liralık yükselişi gördük” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl ülke genelinde deprem sigortalarına ilgi arttı
Denizli Oto Ekspertiz