Giresun Dereli'de sel felaketinden sonra önemli bir kentsel dönüşüm projesi uygulandı | intHaber.com
GüncelKentsel Dönüşüm

Giresun Dereli’de sel felaketinden sonra önemli bir kentsel dönüşüm projesi uygulandı

Giresun Dereli'de sel felaketinden sonra önemli bir kentsel dönüşüm projesi uygulandı
Giresun’da geçen yıl meydana gelen sel felaketinden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm projeleri uygulanmaya başlanmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun’un Dereli ve Doğankent ilçelerinde inşa edilen 227 konut ve 152 dükkanı bu yılın Eylül ayında, kalan konutları ve köy evlerini de bu senenin sonuna kadar teslim edileceğini açıkladı.

AA’nın aktardığı habere göre, geçen yılın 22 Ağustos gününde Giresun’da büyük bir sel felaketi meydana geldiğini anımsatan Kurum, bu sene de Rize, Artvin, Düzce, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da sel felaketlerini yaşadığını ifade etti.

Yaşanan bu afetlerde can kayıplarının yaşandığını yaralıların olduğunu, vatandaşların evlerini, dükkanlarını kaybettiklerini belirten Bakan Kurum, “Devletimiz her zaman olduğu gibi o gün de Giresun’da tüm kurumlarıyla milletinin yanında oldu. Bakanlıklarımızla, AFAD’la, Kızılay’la, emniyet güçlerimiz, sağlık ekiplerimizle sel felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren Giresun’daydık. Vatandaşlarımızın acılarını paylaştık. Çok kısa bir süre içerisinde arama kurtarma ve hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık” diye konuştu.

DERELİ BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ

Giresun’un Dereli ilçesinde uygulanan çalışmalar ile yeni bir ilçe merkezi kurulduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Afet konutlarımızla, kentsel dönüşüm konutlarımızla vatandaşlarımıza daha güvenli yaşam alanları sunuyoruz. Yeni Dereli Projemizle konutlar, dükkanlar, kamu binaları ve yeşil alanlarımızla ilçe merkezini baştan sona yeniliyoruz. Giresun’da şehrin mimarisine uygun, yatay mimari esaslı, mahalle kültürünü, komşuluk hukukunu en güzel haliyle yaşatacak şekilde konutlarımızı yapıyoruz. Köy evlerimizi, alt katta ahırı, üst katta konut alanı olmak üzere iki katlı olacak şekilde inşa ediyoruz. Çalışmalarımıza tek bir gün bile ara vermedik. Giresun’da şehir merkezinde ve köylerinde yapacağımıza söz verdiğimiz 619 konutumuzun 142’sini teslim ettik. Dereli’de ve Doğankent’te yaptığımız 227 konut ve 152 dükkanı bu yılın eylül ayında, kalan konutlarımızı, köy evlerimizi de bu yılın sonuna kadar teslim edeceğiz. Dereli merkezde yaptığımız 71 konut ve 82 dükkan ile Doğankent’teki 156 konut ile 70 dükkanın inşaatları tamamlanmak üzere. Eylül ayında konutlarımızın teslimini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Giresun Dereli'de sel felaketinden sonra önemli bir kentsel dönüşüm projesi uygulandı