Giresun'da meydana gelen selden sonra Bakanlık çalışmalara başladı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Giresun’da meydana gelen selden sonra Bakanlık çalışmalara başladı.

Giresun'daki sel felaketi
Giresun'daki sel felaketi

Giresun’un Dereli ve Doğankent ilçelerinde yaşanan sel felaketinde biri asker toplam dört vatandaşımız hayatını kaybetti. Yetkililer, on bir kişinin ise kaybolduğunu ve arama kurtarma çalışmalarının başladığını ifade etti.

Dün akşam saatlerinde bölgede etkili olan sağanak yağışla birlikte Aksu Deresi taştı. Yaşanan felaketle Giresun – Sivas otoyolu da ulaşıma kapandı.

“YARALARI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu-Giresun Havalimanı’ndan helikopterle Doğankent’e hareket ederek Giresun üzerinde havadan incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgiler aldı.

Giresun’da hasar tespit çalışmalarına hızlı bir şekilde başlandığını belirten Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Giresun’daki sel felaketinin ardından hasar tespit çalışmalarımıza hızla başladık. Devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiş durumdadır. Vatandaşlarımızın zararlarını telafi edecek, yaraları hep birlikte saracağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum’un Doğankent ve Dereli’de hasar tespit çalışmalarını yerinde incelediği görüldü. Öte yandan selden etkilenen bölgelerde uygulanacak çalışmalar hakkında önümüzdeki günlerde bilgiler verilmesi bekleniyor.

VATANDAŞLARA UYARI!

Giresun’da incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yeni bir sel felaketinin yaşanmaması konusunda önemli uyarılarda bulundu. Yarın için özellikle Çanakçı, Görele ve Doğankent’te 50 ila 100 kilogram yağmur beklendiğini belirten Bakan Soylu, “Meteorolojiden aldığımız bilgiler çerçevesinde. Özellikle Çanakçı’da yağar, o da Görele’yi de etkisi altına alırsa, buradan Görele’deki vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum, dere kenarlarında ve suyun basabileceği noktalarda olmamanız gerekmektedir. Bunu şu anda Görele’deki arkadaşlarımız anons ediyorlar, etmeye de devam edecekler. Yine Çanakçı’daki vatandaşlarımıza da aynı duyuruyu yapmak isterim, Doğankent’e de yapmak isterim” ifadelerini kullandı.