Giresun'da örnek kentsel dönüşüm geliştirilecek | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Giresun’da örnek kentsel dönüşüm geliştirilecek

Dereli ve Doğankent'te dönüşüm çalışmaları
Dereli ve Doğankent'te dönüşüm çalışmaları

Giresun’da geçtiğimiz hafta etkili olan yağıştan sonra sel felaketi yaşanmıştı. Selden en fazla etkilenen ilçeler olan Dereli ve Doğankent’te dönüşüm çalışmaları başlatıldı.

AA’nın aktardığı habere göre, Dereli ilçesine ziyarette bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilçedeki çalışmalar hakkında yaptığı değerlendirmede, “Tüm bu inşa çalışmalarını bir yıl içerisinde tamamlayıp tüm Türkiye’ye örnek olacak bir dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

İNŞA ÇALIŞMASI BAŞLADI

İlçede sürdürülen çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Kurum, “Burada köklü çözümler adına, Sayın Cumhurbaşkanımız dün de buraya geldiğinde kendisi de bizzat gördü, şahit oldu. ‘Dereli’miz için, Giresun’umuz için en güzeli neyse bunu yapalım.’ talimatı verdiler. Bu çerçevede dere kotunun altında kalan tüm iş yerlerini, konutları kaldırarak, yeni bir Dereli’nin inşa çalışmasını başlatmış olduk. Bu güzergahta bulunan ve derenin üst kotunun altında kalan, yani taşma kotunun altında kalan tüm binaları kaldıracağız ve bunları olması gerektiği şekliyle, dere taşkın kotunun üstünden bir subasman seviyesi verecek şekliyle inşa çalışmalarını bugün itibarıyla başlattık” ifadelerini kullandı.

DERE YATAKLARI DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Giresun’daki çalışmalarda tüm bakanlıkların ortak hareket edeceğinden bahseden Bakan Kurum, “Bir seferberlik ruhu içerisinde milletimizle birlikte, onların desteğiyle… Yani burada evi yıkılan vatandaşımızı üzmeden, kırmadan ki ‘Allah razı olsun.’ diyorlar, ‘Devletimiz var olsun.’ diyorlar. Bu anlayışla inşallah bu projemizi gerçekleştireceğiz. İstiyoruz ki dere yataklarına yakın ilçelerimizde, köylerimizde örnek yerleşimler olsun. Bu yerleşimleri de yaptığımız tespitler çerçevesinde inşallah tüm Türkiye genelinde, bilhassa Doğu Karadeniz Bölgesi’nde inşa edeceğiz. Bu çalışmaları da tüm belediyelerimizle birlikte inşallah yürütüyor olacağız” şeklinde konuştu.