Global olarak yaşanan bazı sorunların inşaat malzemesi sanayisini olumsuz etkilediği belirtildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Global olarak yaşanan bazı sorunların inşaat malzemesi sanayisini olumsuz etkilediği belirtildi

Global olarak yaşanan bazı sorunların inşaat malzemesi sanayisini olumsuz etkilediği belirtildi

Tüm dünyada yaşanan emtia fiyatlarındaki artışta birbirini etkileyen birçok faktör olduğunu belirten Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “İçinde bulunduğumuz sürece, global lojistik aksamaların da eklenmesi sanayimizde sürdürülebilirlik sağlamayı güçleştirdi” diye konuştu.

“SÜRDÜREBİLİRLİK GÜÇLEŞTİ”

İnşaat malzemesi sanayisinin yaşadığı sorunlardan bahseden Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Dünya genelinde emtia üretimi, fiyatları ve teminindeki dengesizlik, küresel pazar ile entegre çalışan inşaat malzemeleri sanayimizi de olumsuz etkiliyor. Söz konusu sürece global lojistik aksamaların da eklenmesi sanayimizde sürdürülebilirlik sağlamayı güçleştirdi. Covid-19 etkisi ile oluşan koşulların her sektörü farklı etkilediği bir gerçek. Tüketici talebindeki ezberleri bozan olağanüstü değişim, tedarik koşullarındaki karmaşayı daha da artırıyor” şeklinde konuştu.

Aşılamanın doğuracağı olumlu etkiyi dünya üzerinde beklediklerinden bahseden Küçükoğlu, “Pandemin etkisinin azalmasının beklendiği bu dönemde, her sektörde farklı sancılar ve fırsatlar oluşacaktır. Süreç, istatistikler ile açıklanamayacak kadar farklı arz-talep dengelerinin oluşmasına sebep olacaktır. Beklentinin üzerindeki her arz veya talep, tedarik üzerinde olumsuz etki yaratma potansiyeline sahiptir” ifadelerini kullandı.

Yılın ikinci yarısından daha umutlu olduklarını belirten Küçükoğlu, “Hemen hemen tüm alt sektörlerimiz emtia fiyatlarındaki değişimin, tedarik ve lojistiğe bağlı farklı sorunların etkisinde. Ancak yılın ikinci yarısında tedarik zincirinin daha verimli çalışmaya başlamasının ve konteyner sıkıntısının haziran-temmuz aylarından itibaren çözülmesinin, emtia fiyatlarını da olumlu etkileyeceğine inanıyoruz” diye konuştu

Global olarak yaşanan bazı sorunların inşaat malzemesi sanayisini olumsuz etkilediği belirtildi