Gülveren Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları tamamland | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Gülveren Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları tamamland

Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde Türkiye’nin tüm bölgelerinde süren kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli yaşam alanları oluşturuluyor.

Dönüşüm çalışmalarıyla aynı zamanda çarpık kentleşmenin olduğu bölgelerde modern yaşam alanları oluşturuluyor.

Antalya’nın ilçesinde de kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Gülveren Mahallesi’nde hayata geçirilen proje ile 160 gecekonduyu kapsayan ve 40 yıla yakın süren mülkiyet sorunu çözüme kavuştu.

Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi‘nde 137 hak sahibine ücretsiz verilecek olan 306 dairenin yapımı sözleşmede belirtilen yapım tarihinden bir yıl önce tamamlandı. Yapı kullanım izinleri alınan konutların hak sahiplerine teslimi ile ilgili kura çekilişi 22 Nisan’da gerçekleşmişti. Öte yandan pandemi nedeniyle anahtar teslim töreninin başka bir tarihe ertelendiği öğrenildi.

65 BİN METREKARELİK ALANDA DEV DÖNÜŞÜM

Kepez Belediyesi tarafından ‘konut yapımı karşılığında arsa satışı’ modeli şeklinde ihale edilen Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi, Akdeniz Üniversitesi’nin kuzeyinden geçen ve önemli bir ulaşım aksı olan Hürriyet Caddesi’nde hayat buldu. Proje, 65 bin 911 metrekare alanda yaklaşık 160 adet gecekonduyu ve 137 hak sahibini kapsayacak şekilde planlandı.

RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMİŞTİ

Söz konusu kentsel dönüşüm alanı, 2017 yılında riskli alan ilan edilmişti. Bu karardan sonra bölgede kentsel dönüşüm uygulandı.

Hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesinde 148 adet 1+1, 89 adet 2+1ve 80 adet 3+1 daire tipi şeklinde güvenli ve modern konutlar inşa edildi. Yeni yaşam alanında aynı zamanda çocuk oyun parkı, yeşil alan, spor alanı, dinlenme alanı, otopark gibi sosyal donatılar da hayata geçirildi.

Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi