Gürültü problemi, günümüz şehir yaşantısında önemli bir sorun haline geldi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Gürültü problemi, günümüz şehir yaşantısında önemli bir sorun haline geldi

Gürültü problemi, günümüz şehir yaşantısında önemli bir sorun haline geldi

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) tarafından dünya genelinde insanların sağlık ve refahı için gürültü farkındalığını artırmak amacıyla ilk kez 1996 yılında başlatılan ve her yıl nisan ayının son çarşamba gününde gerçekleştirilen ‘Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü’ nedeniyle bir açıklama yapıldı.

Binalardaki gürültünün yalıtımla engellenmesi gerektiğini belirten İZODER Başkanı Levent Gökçe, “İZODER olarak üstlendiğimiz yalıtım konuları o kadar önemli ki, hem enerji verimliliği, çevresel etkiler ve iklim değişikliği gibi konuları hem de güvenli yapıların oluşumu, konforlu, sağlıklı yaşam alanlarını kapsıyor. Toplumsal uyum ve verimliliğimizde derin yaralar açan gürültüden korunmak; sağlıklı, güvenli ve konforlu bir yaşam sürmek için ses yalıtımına sahip yapılara sahip olmamız çok önemli” şeklinde konuştu.

SES YALITIMI BİNALARDA ZORUNLU

Ses yalıtımının toplumu direkt ilgilendirdiğini ve binalar için gerekli bir uygulama olduğunun altını çizen Gökçe, “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik, 1 Haziran 2018’de yürürlüğe girdi. Böylece yeni yönetmelikle, ses yalıtımının yeni binalarda uygulanması zorunlu hale getirildi. Bu düzenlemeye göre şehir hayatının en büyük sorunlarından biri olan gürültü kirliliğine karşı binalarda kullanılan yalıtım sistemlerinin teknik kuralları belirlendi. Yönetmelik, yapı içinde oluşan TV, müzik, konuşma gibi komşulardan gelen gürültülerin yanı sıra, darbe sesleri, mekanik sistem ve servis ekipmanlarının gürültülerinin kontrol altına alınmasına yönelik önlemleri içeriyor. Yönetmelik, konutların yanı sıra okul, hastane gibi halkın yoğun olarak bulunduğu binaları da kapsıyor” ifadelerini kullandı.

SAĞLIĞI ETKİLİYOR

Gürültünün insan sağlığını etkilediğine dikkat çeken İZODER Başkanı Levent Gökçe, “Gürültü, çocuklarımızı da fizyolojik, bilişsel, ve duygusal açıdan olumsuz etkiliyor, öğrenme sorunlarına yol açabiliyor. Gürültü insanlarda geçici veya kalıcı işitme hasarları, kan basıncı artışı, dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, kalp atışlarında ritim bozukluğu, öfkelenme, sıkılma, genel takatsizlik duygusu, iş veriminin düşmesi, konsantrasyon bozukluğu gibi etkiler yaratırken, çocuklarda ise tansiyon, kalp atışları ve stres hormonlarının yükselmesine yol açıyor” diye konuştu.

Gürültü problemi, günümüz şehir yaşantısında önemli bir sorun haline geldi
Denizli Oto Ekspertiz