Haftaya konut kredisi faiz oranları nasıl girdi. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlakGüncel

Haftaya konut kredisi faiz oranları nasıl girdi.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı banka gayrimenkulü konut finansmanı için aylık yüzde 0.69 oranı ile konut finansmanı kullandırıyor.

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor.

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için yüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor.

Akbank 10 yıl vadeye kadar aylık yüzde 0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor.

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.03 faiz oranı ile kredi sunuyor.

Bankalar ekonomik istikrar kalkanı projesi kapsamında tüketicilerinin taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi borçlarını erteliyor. Buna ek olarak ihtiyacı olan tüketiciler için finansman kanallarını açık tutarken yüzde 0.79’dan başlayan faiz oranları ile ihtiyaç kredisi, yüzde 0.49’den başlayan faizlerde taşıt kredisi kullanabilmek mümkün.

Bankaların konut kredisi faizlerine bakıldığında ise en düşük faiz oranı sıfır konutlar için yüzde 0.79 seviyesinde yer alıyor. İkinci el konutlar için de 5 yıl vadeye kadar yüzde 0.93, 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 0.94 olarak uygulanıyor. Banka gayrimenkulü konutlar için ise yüzde 0.69’dan başlayan oranlarda sunuluyor.

Konut kredisi faiz oranlarının salgın riskine rağmen halen düşük seyretmesi konut sektöründe ve kredi kullanımında yeni bir trend başlattı. Tüketiciler koronavirüs nedeniyle evlerinden çıkmadan sanal turlar vasıtası ile konutları gezip online şekilde konut kredisi işlemlerini gerçekleştirerek evlerinden konut ve kredi alabiliyor.

13 Nisan itibariyle bankalardan 350 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin en düşük aylık taksitleri 10 yıl vade için 4.500 lira oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam anapara ve faiz ödemesi ise 543 bin liraya karşılık geliyor.