Haziran ayında beklenen faiz indirimleri olmayınca gözler Temmuz ayına çevrildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Haziran ayında beklenen faiz indirimleri olmayınca gözler Temmuz ayına çevrildi

Haziran ayında beklenen faiz indirimleri olmayınca gözler Temmuz ayına çevrildi
2021 yılının ilk yarısını yüksek faiz etkisiyle geçiren konut kredilerinde tıpkı geçen yıl olduğu gibi Haziran ayında düşük faizli kampanya beklentisi vardı.

Hem inşaat firmalarının hem de konut yatırımcılarının dört gözle beklediği düşük faizli kampanya, Haziran ayında gerçekleşmedi. Yaz döneminde konut yatırımı yapmak isteyenler ise, “Konut kredisi faizleri Temmuz ayında düşecek mi?” sorusuna yanıt arıyor…

Konut sektöründe koronavirüs pandemisinin olumsuz etkilerinin yanı sıra artan inşaat maliyetleri ve yüksek faizli konut kredileri büyük sorun olarak gösteriliyor. Konut fiyatlarını doğrudan etkileyen bu gelişmeler karşısında sektör, devlet destekli yeni bir kampanya beklentisini dile getiriyor. Ancak bu kampanyanın yakın dönemde olabileceğine dair herhangi bir somut gelişme görünmüyor.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Temmuz ayında konut kredisi faizlerinde beklenen düşüşleri olmazken ciddi seviyelerde artışlar da yaşanmıyor. Faiz oranları yüzde 1.37 seviyesinden başlıyor.

Kamu bankaları arasında Ziraat Bankası tarafından 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.37 faiz oranı uygulanıyor. VakıfBank’ta da bu oran yüzde 1.37 olarak görülürken Halkbank’ta ise konut kredileri yüzde 1.38 seviyesinden başlıyor.

Özel bankaların sunduğu konut kredilerine bakıldığında Yapı Kredi Bankası’nın 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.39 faiz oranı uyguladığı görülüyor. İş Bankası’nda 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.41 faiz belirlenirken Garanti BBVA’da bu oran yüzde 1.42 olarak görülüyor.

Vakıf Katılım Bankası tarafından yüzde 1.43 faiz oranından, QNB Finansbank tarafından yüzde 1.51 faiz oranından, ING Bank tarafından yüzde 1.59 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Haziran ayında beklenen faiz indirimleri olmayınca gözler Temmuz ayına çevrildi