Haziran ayında en fazla konut satılan ikinci şehir Ankara oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Haziran ayında en fazla konut satılan ikinci şehir Ankara oldu

Haziran ayında en fazla konut satılan ikinci şehir Ankara oldu
Haziran’da şehirler arasında İstanbul’dan sonra en fazla konut Ankara’da satıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz gün duyurulan Haziran 2021 dönemi konut satış verilerine göre, bu dönemde Türkiye genelinde 134 bin 731 adet konut satıldı.

Ankara’da Haziran 2021 döneminde toplam 13 bin 401 adet konut satıldı. Bu sonuç bir önceki aya göre yüzde 137 oranında artış gösterdi. Geçen yılın Haziran ayına göre ise yüzde 38 oranında düşüş gösterdi. Ancak geçen yılın Haziran ayında düşük faizli konut kredisi kampanyasının etkisiyle satışların rekor kırdığı biliniyor.

İKİNCİ EL KONUT TERCİH EDİLDİ

Haziran 2021 döneminde Ankara’da satılan konutların 3 bin 989’u ipotekli olarak satıldı. Öte yandan bu dönemde Ankara’daki satışlar, Türkiye genelindeki toplam paydan yüzde 9.9’un sahibi oldu.

Ankara’da bu dönemde yatırımcıların ikinci el konutu tercih ettiği görüldü. Haziran ayında Türkiye genelinde toplam 94 bin 639 adet ikinci el konut satılırken Ankara’da 10 bin 754 ikinci el konutun satıldığı görüldü.

Ankara’daki sıfır konut satışları ise 2 bin 647 adet oldu. Bu satış türünde de Ankara, İstanbul’dan sonra şehirler arasında ikinci sırada yer aldı.

YABANCILARA SATIŞTA ARTIŞ

Haziran 2021 döneminde yabancı yatırımcılara yapılan konut satışları Türkiye genelinde artış gösterdi. Bu dönemde Ankara’da ise 300 adet konut yabancılara satıldı. Yabancılara satışta Ankara; İstanbul ve Antalya’nın ardında üçüncü sırada yer aldı.

Haziran ayında en fazla konut satılan ikinci şehir Ankara oldu