HDP hakkında açılan kapatma davasında, AYM'de raportör olarak Zühtü Arslan görevlendirildi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

HDP hakkında açılan kapatma davasında, AYM’de raportör olarak Zühtü Arslan görevlendirildi!

AYM Başkanı Zühtü Arslan

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in hazırladığı ve Anayasa Mahkemesine (AYM) sunduğu iddianame ile birlikte, HDP’nin kapatılmasına yönelik bir dava açıldı.

Açılan dava kapsamında ise Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslani raportör olarak görevlendirilid. Yargıtay’ın gönderdiği iddianamenin AYM’de kabul edilmesi sonrası HDP’den bir savunma isteneceği öğrenilirken, verilen savunmayla birlikte bir rapor hazırlanacağı ve bu raporun da AYM Başkanlığı tarafından inceleneceği belirtildi.

Yargıtay tarafından raportör olarak görev verilen AYM Başkanı Zühtü Arslan ise ilk inceleme raporunu hazırlayacağı ve Başkanlığa sunacağı belirtildi. HDP’den alınan ön savunmayla birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in esas hakkındaki görüşü alınacak ve görüş HDP’ye iletileceği aktarıldı.

Raporlar incelendikten sonra ise bir tarih belirlenerek bu tarihte Başsavcı Şahin, AYM Genel Kuruluna sözlü açıklama yapacağı ve aynı zamanda HDP yetkililerinin de sözlü savunmalarının alınacağı kaydedilirken haklarında siyasi yasaklı olanlar AYM’ye yazılı ve sözlü savunma verecekleri belirtildi. Süreç sonrası ise raportör Zühtü Arslan açılan davayla ilgili tüm bilgi, belgelerle birlikte esas hakkındaki raporunu hazırlayarak kapatma isteminin değerlendirilerek görüşülmesi için bir toplantı tarihi belirleyeceği, belirlenen tarihte 15 kişilik AYM heyeti toplanacağı ve dava dosyasını bir karara bağlayacağı ifade edildi. Toplantıda AYM heyeti katılım gösteren üyelerin üçte iki oy çokluğunu alması dahilinde kararını verecek.

AYM Başkanı Zühtü Arslan