HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay'a iade edildi! | intHaber.com
Siyaset

HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay’a iade edildi!

HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay’a iade edildi!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasına yönelik hazırladığı iddianame, Anayasa Mahkemesi’ne sunulmuştu.

İddianame üzerinde hazırlanan raporu inceleyen yüksek mahkeme üyeleri, iddianamede görülen eksikler nedeniyle iddianameyi alınan oybirliği kararı ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu toplantısında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasına ilişkin hazırladığı iddianame hakkında görüş değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Raporların tamamlanmasının ardında iddianame üzerinde ilk incelemesini gerçekleştiren yüksek mahkeme üyeleri, iddianamede yer alan HDP’nin terör eylemleri odağı olduğu yönündeki bilgileri ve HDP üyelerinin eylemlerinde gösterdikleri beyanlarla devletin bütünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik amaçlarının gösterdiklerine yönelik iddiaları incelemeye aldı. AYM raportörünün hazırladığı raporların incelenmesi sonrası iddianameyi değerlendirmeye alan AYM üyeleri, söz konusu beyanlarda usul eksikliği olduğuna ve bunların tamamlanması için de yapılan başvurunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar iadesine oy birliği ile karar verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasına yönelik hazırladığı iddianame, Anayasa Mahkemesi’ne sunulmuştu. İddianame üzerinde hazırlanan raporu inceleyen yüksek mahkeme üyeleri, iddianamede görülen eksikler nedeniyle iddianameyi alınan oybirliği kararı ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etti.  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu toplantısında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasına ilişkin hazırladığı iddianame hakkında görüş değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Raporların tamamlanmasının ardında iddianame üzerinde ilk incelemesini gerçekleştiren yüksek mahkeme üyeleri, iddianamede yer alan HDP’nin terör eylemleri odağı olduğu yönündeki bilgileri ve HDP üyelerinin eylemlerinde gösterdikleri beyanlarla devletin bütünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik amaçlarının gösterdiklerine yönelik iddiaları incelemeye aldı. AYM raportörünün hazırladığı raporların incelenmesi sonrası iddianameyi değerlendirmeye alan AYM üyeleri, söz konusu beyanlarda usul eksikliği olduğuna ve bunların tamamlanması için de yapılan başvurunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar iadesine oy birliği ile karar verdi.

AYM’nin iddianameyi iade kararı sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in iddianamede belirtilen eksiklikleri giderdikten sonra yeniden dava açabilme hakkı bulunduğu öğrenilirken tekrar dava açılması halinde Yüksek Mahkeme’nin gelen yeni iddianameyle ilgili bir raportör görevlendireceği ve iddianamenin yeniden inceleyeceği belirtildi.

HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay’a iade edildi!