HES kodu nedir?Seyahatlerde HES kodu dönemi başladı! HES kodu Nasıl alınır? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelTeknoloji

HES kodu nedir?Seyahatlerde HES kodu dönemi başladı! HES kodu Nasıl alınır?

Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Dr. Fahrettin Koca önemli açıklamalara imza attı. Hayat Eve Sığar uygulamasından alınacak HES kodu ile seyahat edilebileceğini açıkladı. Bu açıklama sonrasında insanlar “HES Kodu nasıl alınır? – HES Kodu alma” şeklindeki aramalar yapmaya başladı.

Uçak ve tren seyahatlerinde kullanılacak olan HES Kodu aracılığıyla kişinin sağlık durumu, hizmeti sağlayan firma tarafından sorgulanabilecek ve riskli olduğunun görülmesi halinde seyahati onaylamayacak. Bunun yanı sıra seyahat öncesinde herhangi bir risk taşımayan ancak daha sonra risk durumu oluşturan kişiler olursa, temas mesafesinde yer alan kişiler ile iletişime geçilecek.

HES kodu nasıl alınır? HES Kodu Alma Rehberi

HES kodu her defasında yeniden oluşturulduğu için TC Kimlik Numarası gibi kişisel verilerin başkası ile paylaşılmasına gerek kalmayacak.

1 – Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin

2 – Kod Oluştur butonuna tıkladıktan sonra kullanıma süresi seçilerek kodu oluşturun.

SMS HES kodu alma – Mesaj ile HES Kodu nasıl alınır?

Bu kodu oluşturmak için Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanmak zorunda değilsiniz. SMS yöntemi ile buna erişim sağlamak mümkün.

1 – HES yazarak aralarında boşluk bırarak sırasıyla: TC Kimlik Numarası – T.C Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresini ( Gün Süresi) yazarak 2023’e gönderin.

Örnek SMS: HES 12345678901 1234 45

Hayat Eve Sığar uygulaması indir

Hayat Eve Sığar uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından COVID-19 konusunda vatandaşları bilgilendirmek, yönlendirmek, salgını minimuma indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirildi. Telefon numaranızı doğrulayarak uygulamaya giriş yapabilir ve online corona virüs testinden, riskli bölgeleri görüntülemeye kadar birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarını harita üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Aile bireylerinizi uygulamaya ekleyebilir ve onlarında da onay vermesi halinde bulundukları bölgeyi, o bölgenin risk durumunu görebilirsiniz.

Android için Hayat Eve Sığar indir linki: Hayat Eve Sığar – Google Play Store

iPhone ve iPad gibi cihazlar için – iOS linki: Hayat Eve Sığar – App Store

Sınavlar Maske ile Başlayacak

Sınavların nasıl yapılacağı konusunda bir rehber yayınlanacağını belirten Sağlık Bakanı, bütün öğrencilerin maskeyle sıralarına oturacağını, mesafe sağlanması halinde maskeyi çıkarabileceğini açıkladı.

Test Sayıları Ne durumda?

Bilim Kurulu’nun kimlere test yapılabilir diye bir algoritması var. Test sayılarını bazı noktalarda giderek artırıyoruz. Belli bölgelerde herkese yapılacak test. OSB’lerde 50 bine yakın kişiye test yapıldı. Bu 50 bin testte pozitif çıkma oranı binde 3,5. Yani çok düşük.

65 Yaş Üstüne Seyahat Müjdesi

Corona virüs ile mücadele döneminde büyüklerimizin, büyük fedakarlık gösterdiğini ve Bilim Kurulu toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü belirten Bakan Koca, “65 yaş üzeri büyüklerimizden memleketlerine gideceklere, 1 ay dönmemek üzere, bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.” ifadelerini kullandı.

Virüsün etkisini yitirip yitirmediğine dair bir şey söylemek zor ama salgının Türkiye’de etkisinin azaldığı bir gerçek. Kaymakamlıktan alınan izinle yanından en fazla 2 kişi refakatçiyle gidiş sağlanabilecek.