Hidroksiklorokin adlı ilacın iki dergideki makaleleri geri çekildi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Hidroksiklorokin adlı ilacın iki dergideki makaleleri geri çekildi!

“Hidroksiklorokin” adlı ilacın ölüm oranlarını artırdığına yönelik iddiaların yer aldığı uluslararası iki dergideki makaleler, tıp dünyasından gelen itirazlar üzerine yazarları tarafından geri çekildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, tıp camiasında “itibarlı  yayınlar” olarak değerlendirilen “New England Journal of Medicine (NEJM)” ve  “Lancent’te” kısa süre önce çıkan iki makalede, koronavirüs vakaları konusunda  “gerçekle bağdaşmayan” veriler yer aldı.

Sağlık Bakanı Koca da son basın toplantısında, uzun yıllardır sıtma  tedavisinde başarısı kanıtlanmış, Kovid-19’a karşı ise dünyada ve Türkiye’de  büyük yararı görülen Hidroksiklorokin’in ölüm oranlarını artırdığını ileri süren  makaleleri bilimsel bulmadığını açıkladı. Yazarlar, iddiaların dayanağı verilerin doğru olmadığı ortaya çıkınca  makaleleri dergilerden geri çekerek özür diledi

Koca mektubunda gerçek verileri paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, NEJM dergisine yazdığı mektupta  “doğruluktan uzak, mantıksal tutarlılıktan da yoksun” verilerin  “Hidroksiklorokin” adlı ilacın ölüm oranlarını artırdığına kanıt olarak  sunulmasını eleştirdi ve iddiaları çürüten bilgiler sundu. 

Bakan Koca, mektubunda, Surgical Outcomes Collaborative (Surgisphere)  adlı bir şirket tarafından toplanıp işlenmiş verilerin kullanıldığı söz konusu  iki dergide yayımlanan makalelerin “oldukça dikkati” çektiğini ve bilim  çevrelerince acilen yanıtlanması gereken bazı soruları ortaya çıkardığını  belirterek “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak NEJM’de yayınlanan  makaledeki hatalara dikkati çekmek isterim.” ifadesini kullandı. 

Makalede, Hidroksiklorokin’in Kovid-19 tedavisinde ölüm oranlarını  artırdığı iddiasına bir kanıt olarak başka ülkelerin yanı sıra Türkiye’deki 3  hastaneden 346 hastaya ait olduğu iddia edilen 20 Aralık 2019 ile 15 Mart 2020  tarihleri arasındaki verilerin yer aldığına işaret eden Koca, bu verilerin doğru  olmadığını vurguladı.

Koca, söz konusu döneme ait gerçek verileri paylaştığı  mektupta, şunları kaydetti: “Şunu belirtmek isterim ki bu dönemde tüm Polimeraz Zincir Reaksiyonu  (PCR) testleri yalnızca Bakanlığım laboratuvarlarında yapılmaktaydı.

11 Mart  2020’de ilk PCR onaylı Kovid-19 vakasını açıkladık. 15 Mart 2020 itibarıyla resmi  kayıtlarımıza göre, ülkemde sadece 18 PCR pozitif vaka tespit edilmişti. 

Açıkçası, makalede doğruluktan uzak, aynı zamanda tutarsız veriler  sunulmaktadır.” Bakan Koca’nın dergi editörleri ve makalelerin yazarlarına yönelik  mektubunda, “Ayrıca, ülkemde Surgisphere ile çalışan ve hasta verilerini veri  tabanlarına kaydeden hiçbir hastane veya laboratuvar tespit edilememiştir.”  ifadeleri de yer aldı. 

Söz konusu makalelerden sonra Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)  Hidroksiklorokin’in Kovid-19 tedavisinde sakıncalı olabileceğini varsaymış, DSÖ  Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un açıklamasıyla 25 Mayıs’ta  ilaçla ilgili çalışmaları geçici olarak durdurmuştu. Yaşanan gelişmeler üzerine, Dünya Sağlık Örgütü de 3 Haziran’da yeni  bir açıklama yaparak, önceki açıklamasını geri çekti.