Hız kazanan dönüşüm çalışmalarında asbest tehlikesi ortaya çıktı | intHaber.com
EmlakKentsel Dönüşüm

Hız kazanan dönüşüm çalışmalarında asbest tehlikesi ortaya çıktı

Hız kazanan dönüşüm çalışmalarında asbest tehlikesi ortaya çıktı.

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanırken çalışmalarda asbest tehlikesi ortaya çıktı.

Bina yıkımlarında toz dumanı ile ortaya çıkan asbestin kanser tehlikesi taşıdığı biliniyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, Asbest Söküm Uzmanları Derneği, İstanbul’daki binalar üzerine bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, şehir genelinde dolaşan araçlar üzerinden alınan parçalarda asbest lifinin bulunduğu gözlemlendi.

Yapılan söz konusu araştırmada, asbest riskini tespit etmek için bir otomobil, bir hafta boyunca Pendik, Eyüpsultan ve Beylikdüzü güzergahından Çekmeköy’e kadar ilerledi. Araçtan 5 Mayıs’ta kontak numune denilen bant yapıştırma yöntemiyle alınan numuneler akredite laboratuvarda, SEM mikroskobuyla (taramalı elektron mikroskobu) analiz edildi.

İNSAN KIYAFETLERİNDEN DE NUMUNE ALINACAK

Çalışmaya yönelik değerlendirmelerde bulunan Asbest Söküm Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, “Bu çalışmamızı detaylandırıp tüm ilçeler bazında yürüteceğiz. İnsanların kıyafetlerinden de numuneler alarak yaşanan sağlık riskine dikkat çekmek istiyoruz. Numune aldığımız aracın bir haftalık süreçte kentsel dönüşümün yoğun olduğu Gaziosmanpaşa, Esenler gibi ilçelerde yol almadığına dikkat çekmek isteriz. Sadece bir aracın üzerindeki tozda bile asbest lifleri varsa, kentin genelindeki durumu takdirlerinize bırakıyorum” şeklinde konuştu.

SADECE 7 BELEDİYE KONUYA ÖNEM VERİYOR

Asbestle mücadele konusunda en kötü karnenin Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bakırköy belediyelerine ait olduğunu belirten Ensari, “Kağıt üzerinde rapor hazırlayan kişiler var. Maalesef asbest raporu istenen ilçelerde, müteahhit ve uzmanlık belgesi olan bazı kişilerin aralarında anlaşıp formaliteden rapor düzenlediğini biliyoruz. Şişli, Beşiktaş, Bağcılar, Kağıthane, Ataşehir, Kadıköy, Maltepe asbest konusunda karnesi iyi belediyeler. İstanbul’da sadece 7 belediye bu konuya ehemmiyet veriyor. Geri kalan belediyeler kağıt üzerinde asbest kontrolü yapıyor veya bakanlık yazısı olmasına rağmen rapor istemiyor” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm bölgelerinin risk altında olduğuna dikkat çeken Asbest Uzmanı Kenan Yıldız ise, “Asbest ve zararlı tozlar kentsel dönüşümde yeterli önlem alınmadığı için her yere bulaşıyor. Bu tozların şehrin büyük kısmına dağıldığı anlaşılıyor. Tespit ettiğimiz maddeler, solunum yoluyla çok ciddi sorunlara yol açabilir. Belediyelerin kentsel dönüşümde çok titiz çalışması gerekiyor. Asbest raporunun maliyeti 1500 lirayı geçmez. Kağıt üzerinde bu raporu verenler var. Koskoca belediyelerin sınırlarındaki binalarda yılda birkaç ton asbest çıkması mümkün mü? Asbest raporlarını sorduğumuz yetkililer, 3-5 ton diyorlar. 7 belediye dışındaki yerlerde yıllık atık miktarı 1.5 tonu geçmiyor. Her belediye kayıtlarını açıklasın” şeklinde konuştu.

Hız kazanan dönüşüm çalışmalarında asbest tehlikesi ortaya çıktı.