İkinci el konutlarda en fazla stok İstanbul'da görüldü. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

İkinci el konutlarda en fazla stok İstanbul’da görüldü.

İkinci el konutlarda en fazla stok İstanbul'da görüldü.
TÜGEM ve Endeksa tarafından hazırlanan ‘İkinci El Konut Piyasası 2021 yılı 2. Çeyrek Raporu’ kamuoyu ile paylaşıldı. Rapora göre, Türkiye genelinde ikinci el konut fiyatları yıllık bazda yüzde 30 oranında arttı.

Türkiye’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 239 TL, amortisman süresi 20 yıl, ortalama pazarlama süresi 63 gün olarak belirlendi.

2021 yılının 2’nci çeyreğinde Türkiye genelinde 202 bin 252 adet ikinci el konut satıldı. Bu sonuçla ikinci el satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 11, geçtiğimiz yıl aynı döneme göre ise yüzde 5 oranında artış gösterdi. İkinci el satışlar, toplam satışın yüzde 70’ini oluşturdu.

ŞEHİRLERDEKİ STOK DURUMU

2021 yılı 2’nci çeyrek sonunda en fazla konut stokunun 274 bin 228 adet ile İstanbul’da olduğu belirlendi. İstanbul’da ikinci el konut fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 oranında artış gösterirken ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 755 TL olarak belirlendi.

İstanbul’dan sonra en fazla konut stoku Ankara’da görüldü. 2021 yılı 2’nci çeyreği sonunda Ankara’da 141 bin 589 adet, İzmir’de ise 83 bin 260 adet konut stoku belirlendi.

“DAHA ÇOK NAKİT SATIŞLAR OLDU”

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan TÜGEM Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, “Konut satışlarında ikinci el payının en yüksek seviyelerde olduğu bir dönem içindeyiz. Kredili konut satışlarındaki azalma, ikinci el konutların daha çok nakit olarak el değiştirmesine neden oldu. Yabancılara satışta ise yeni rekorlar gelmeye devam edecek. Konutta gerek kiralık gerekse satılıkta değer artışının devam edeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“TALEP İKİNCİ ELE KAYMIŞ DURUMDA”

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt ise pandemide değişen yaşam koşullarının yeni konut talebini artırdığını belirterek, “Geçen sene Haziran ayında yapılan konut kredisi kampanyasının da etkisiyle konut satışları arttı ve geldiğimiz noktada sektörde stok sıkıntısı gözlemliyoruz. Yeni konut üretim maliyetlerinin artması ve üretimin yavaşlaması ile talep ikinci el konuta kaymış durumda. Geçtiğimiz sene aynı dönem ile karşılaştırdığımızda toplam konut satışları yüzde 2 artmışken ikinci el konut satışları yüzde 5 arttı. İkinci el konut satışları toplam satışların yüzde 70’ini oluşturdu. Stok sıkıntısı, artan maliyetler ve artan talep etkisi ile konut değer atışı ise devam ediyor. Şu an konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 30 seviyesinde. Oran düşse de artışın devam edeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

İkinci el konutlarda en fazla stok İstanbul'da görüldü.