İkitelli-Ataköy metrosunda rayların döşenmesi başladı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İkitelli-Ataköy metrosunda rayların döşenmesi başladı!

İstanbul Avrupa yakası için önemli metro projelerinden olan İkitelli-Ataköy metro hattında raylar döşenmeye başlandı. Bugün (20 mayıs) törenle başlanan çalışmalara İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, “Ataköy-İkitelli hattımız bizim için değerli bir hat. Özellikle şu an bağlantısını yaptığımız durakla beraber aslında iki hattı birleştirmiş oluyoruz. Buradaki üç istasyonla beraber inşallah önümüzdeki yıl hizmete geçer hale getireceğiz. Yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hattımız tek yönde saatte 36 bin yolcu taşıyacak” şeklinde konuştu.

AÇILIŞ 2021’DE

Çalışmaların sürdüğü İkitelli-Ataköy metrosunda kısmi açılışın 2021 yılında yapılmasının planlandığını aktaran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hattın tamamen hizmete açılmasının 2022 yılının ilk çeyreğinde olabileceğini ifade etti.

11 İSTASYONDAN OLUŞUYOR

İkitelli-Ataköy metro hattı, 13.5 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşuyor. İkitelli ile Ataköy arasını 23 dakikaya indirecek projede saatte iki yönlü olarak 72 bin yolcunun taşınması bekleniyor. Projenin istasyonları şu şekilde:

– Ataköy
– Yenibosna
– Çobançeşme
– Kuyumcukent
– Doğu Sanayi
– Mimar Sinan
– Evren Mahallesi
– Kkitelli Caddesi
– Mehmet Akif
– Bahariye
– Masko
– İkitelli Sanayi

DİĞER HATLARLA ENTEGRE OLACAK

Proje aynı zamanda İkitelli İstasyonunda (M3) Başakşehir –Olimpiyat- Kirazlı Metro Hattının Olimpiyat-İkitelli Sanayi kesimiyle; Mehmet Akif İstasyonunda (M7) Kabataş – Mahmutbey – Esenyurt metrosuyla; Mimar Sinan Cad. İstasyonunda, (M1B) Yenikapı-Kirazlı – Halkalı metrosuyla; Ataköy istasyonunda Marmaray ile entegre olacak.